Статті

Благодійні внески в Рівненській поліклініці

В «Центрі первинної медико – санітарної допомоги «Центральний», хоч це і протизаконно, видають за вимогу сплату благодійного внеску тим, хто має інше місце реєстрації, ніж це передбачено в обслуговуванні Центру. Фото maps.yandex.ua

Обов`язковий благодійний внесок і відсутність оперативної можливості записатися на УЗД здивували рівнянку Мар`яну Герасимчук, яка два дні тому звернулася за медичною допомогою в поліклініку №2, що на Драгоманова (офіційно заклад має назву «Центр первинної медико – санітарної допомоги «Центральний»), пише “4влада”.

Про це вона написала на своїй фейсбук-сторінці.

«Коли перед тобою футболять дідуся, який ледь стоїть, якому лікар приписав УЗД і послав в реєстратуру, а в реєстратурі заявляють, що талончики «тільки в п`ятницю» і «тільки до 8»… і це «якщо пощастить взяти, бо розбирають швидко!» Дід довго перепитував як це так. А я стояла і в думках матюкалась. Це дно.» – обурюється Мар`яна Герасимчук.

Рівнянка розповіла «Четвертій владі» подробиці. Жінка проживає в центральній частині Рівного, неподалік поліклініки, але зареєстрована в селі Бабин. Коли прийшла за медичною допомогою в заклад, їй сказали написати заяву на ім`я головного лікаря, саме через немісцеву реєстрацію. Прийшла до головного лікаря.

– Резолюція – на 6 місяців дозволити, – розповідає рівнянка. – І сказав [головний лікар] – в нас є внески. «Заплатите – і в реєстратуру». Платити збоку від реєстратури. Здається називається «Довідкова». І кажуть –  мінімум 50 гривень. Платиш, і дають підписатись в журналі. Там ПІБ кожного, сума і підпис. Суми були і менші. 20, 40, 10. Бачила правда і 130. А далі в реєстратурі ще карточку пропонують купити, але я обурилася, то мені дали аркуш паперу, за нього не вимагали нічого.

«Четверта влада» поспілкувалася з головним лікарем «Центру первинної медико – санітарної допомоги «Центральний» Олегом Шрамом, щоб почути його точку зору на проблеми. Лікар підтверджує обов`язковість благодійних внесків для «немісцевих».

Головний лікар «Центру первинної медико – санітарної допомоги «Центральний» Олег Шрам каже, що немісцеві пацієнти закладу повинні сплачувати благодійні внески. Фото «Громадське. Полтава»

– Благодійні внески платять ті, хто не з нашої території, – каже Олег Шрам. – Коли підписується заява, коли просять дозволу «не наші». Бо ми маємо фінансування  на «наших», на 42 тисячі населення. На інших ми не маємо. І якщо прийшли з заявою, я підписав на три місяці, чи на півроку чи на рік, то обов`язково платять благодійний внесок.

Що ж до талонів на УЗД, то лікар каже, що можна записатися по телефону. Мовляв, в реєстратурі скажуть на коли є.

– Лікар має робочий час, – пояснює керівник закладу. –  В цей робочий час розписано кожні півгодини цей талон. Якщо розібрали талони, то як його дати, якщо його немає.  Ургентна, невідкладна допомога надається усім абсолютно відразу. А УЗД – це планова допомога. І на планову допомогу дається 3-5 днів. Деколи чекають довше, коли хочуть потрапити до певного спеціаліста. Проблем немає.

– До мене ніхто не скаржився, – додає Олег Шрам. – Я завжди всім кажу. Якщо виникають  проблеми – заходьте. Це і в реєстратурі знають. Якби було би надзвичайна проблема – мене би знайшли. А якщо просто рядова ситуація…

Ми спробували перевірити чи реально в закладі замовити талон на проходження УЗД. Телефонуємо в реєстратуру в п`ятницю під кінець робочого дня.

– Вже роздані всі талончики. До кінця тижня [наступного]. По п`ятницях ми роздаємо. Можна подзвонити [в цей день], але тільки з 8-ї години.  Не зараз. Бо вже їх немає. Жодного талона.

– Це на цілий тиждень вже нема? – журналістка.

– Так.

– А за скільки часу їх розбирають?

– Не знаю… Я прийшла в другу зміну, то вже не було жодного талона. Можуть за півгодини розібрати, можуть за годину. Залежно скільки людей. Якщо велика черга стоїть, то роздаються і все. Хто може додзвонитися – додзвониться. А ні, то… Може й не додзвонитися, бо вранці бачте як багато людей.

«Четверта влада» неодноразово піднімала тему примусових благодійних внесків в медичній сфері. Вивчаючи це питання, спілкувалися з юристами. Керівниця юридичного департаменту Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів (м. Київ) Ольга Скорина наприкніці 2014-го року розповідала, що вона проти порушення закону, але медиків розуміє.

– У державних та комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога повинна надаватися всім громадянам незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги, – казала Ольга Скорина. – Вимога Конституції знаходить своє продовження в статті 184 Кримінального кодексу України, де зазначено, що незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров’я карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом терміном до шести місяців.

Ольга Скорина. Фото з xn--80aaxicxqi.xn

– Оскільки під благодійництвом законодавець розуміє добровільну безкорисливу пожертву фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги (ст. 2 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»), вимога внести плату за медичні послуги під виглядом благодійного внеску є протиправною. Отже, з юридичної точки зору це є порушенням, бо є норми, які передбачають надання безкоштовних медичних послуг в державних закладах охорони здоров’я.

– Якщо подивитись з іншої точки зору на реальну обстановку в державі, що на заклади охорони здоров’я витрачаються 10, ну максимум 20 відсотків від загальної потреби на медицину. Коли людина приходить за медичною допомогою, то лікар не може ж відмовити їй, тому головні лікарі вимушені шукати інші способи, де взяти кошти.

 

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса