Статті

Будівництво на Басовому Куті у Рівному руйнує культурну спадщину

4 серпня управління ДАБІ в Рівненській області почало перевіряти будівництво «спортивно-відпочинкового» комплексу поряд з Басовим Кутом. Мають з`ясувати чи відповідає забудова будівельним нормам та держстандартам, а також чи прийнятне таке будівництво поруч з водоймою. Наразі ж на сполох забили й археологи – на їхню думку, земля під будівництвом та довкола нього мала би вже давно бути визнаною об`єктом культурної спадщини і внесеною до державного реєстру нерухомих памяток України.

Що значить ця пам`ятка для рівнян, науки загалом та забудовника –  в матеріалі «Четвертої влади».

Розповісти про подробиці перевірки будівництва рівненською ДАБІ, що нині триває, її начальник Ігор Мічуда поки що не може. За його словами, результати  будуть орієнтовно 14 серпня. Посадовець каже, що перевіряється абсолютно все на наявність дозволів та відповідних документів.

– Інспектор це проводить самостійно і складає відповідні висновки, протоколи, – каже Ігор Мічуда. – Забудовник не уникає нас, на відміну від інших забудовників, а надає всі необхідні документи

«На цих пам`ятках є залишки поселень трипільської культури»

В той же час на початку серпня на адресу рівненських високопосадовців обласного та міського рівнів надходить звернення від археологів, в якому ті просять якнайшвидше «легалізувати» пам`ятку археології, яка знаходиться на березі Басового Кута у Рівному. «Четверта влада» отримала копію цього звернення.

«На території м. Рівне на правому березі р. Устя поруч з південного боку від міського пляжу з 1983р. відомі багатошарові поселення Рівне-пляж-1 і Рівне-пляж-1а. Останнє, після відкриття на ньому залишків жител культури лінійно-стрічкової кераміки, набуло величезного значення в дослідженні неоліту, оскільки стало першим і досі залишається одним з кількох відомих науці поселень ранньої фази цієї культури на території України, яка є східним ареалом її поширення. Окрім того це поселення, є одночасно і найкраще збереженим. Воно викликає неабиякий інтерес не лише вітчизняних але німецьких і польських спеціалістів. На цих пам`ятках також є залишки поселень трипільської культури, маліцької культури, культури кулястих амфор, городоцько-здовбицької культури та ранньослов’янського часу» – йдеться у цьому зверненні.

У зверненні археологи нарікають, що перший крок у знищенні унікальної пам`ятки уже зроблено. Адже ділянка площею 19,5 арів практично вся зайнята щойно збудованим спортивно-відпочинковим комплексом. А земельні роботи на його будівництві проводились без участі археологів. Через це було знищено значну площу культурного шару, залишки якого разом з артефактами були нагромаджені поруч з будівельним майданчиком.

«Облікові картки і паспорти на зазначені пам`ятки були складено ще у 2008р. Рівненською філією ДП НДЦ «ОАСУ» Інституту Археології НАН України і передано у відділ охорони історико-культурної спадщини управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації. З того ж року обидва поселення фігурують у Переліку об’єктів культурної спадщини місцевого значенняпропонованих для включення в Державний реєстр нерухомих пам’яток України під номером 831, в якому зазначено, що вони внесені також і в Рішення про взяття на держоблік № 56 від 10.08.1995. Враховуючи те, що археологи взяли на себе клопіт і витрати на підготовку документів на об`єкти культурної спадщини, таке багаторічне зволікання з боку уповноваженого державного органу є недопустимим» – додають археологи.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса