Статті

Все про тарифи від рівненських тепловиків

Давно колись була  така реклама. Чоловік наливав склянку горілки і дивився на світ крізь неї. Цей світ змінювався: замість кота, з’являвся тигр, а замість прибиральниці – сексуальна модель. В житті таке буває й без горілки. Так трапляється: дивишся під одним кутом: все правильне і чесне, а глянувши під іншим – раптом розумієш, як тебе цинічно «намахали», пище “ВСЕ“.

Подібне двояке відчуття з’явилось, коли почитав дані роботи комісії, яка займалась вивченням тарифів на тепло у Рівному. Цифри викликали, м’яко кажучи, подив. Виходило, що в ТОВ «Рівнетеплоенерго» винайшли спосіб, який може зробити переворот в українській енергетиці. Та що там в українській, це може стати проривом в енергетиці для всього людства. А Нобелівський комітет має вже зараз номінувати керівників компанії на премію в галузі фізики. В іншому випадку, цією компанією мають займатись правоохоронні органи. Але досить вступу, візьмемось за справу і розрахунки. Отож…

В ідеальних умовах для отримання 1 Гкал теплової енергії потрібно спалити природного газу теплотворністю 1 Гкал. Калорійність 1 м3 природного газу, що постачається на котельні «Рівнетеплоенерго», згідно даних оприлюднених на офіційному сайті ПАТ «Рівнегаз», в середньому складає 8,1 Ккал. Далі по суті задачка з фізики за восьмий клас: якщо 1 Гкал, а це 1 мільйон кілокалорій, поділити на 8100 калорій  (теплотворність 1 м3 природного газу), отримаємо, що для вироблення 1 Гкал тепла необхідно спалити 123, 46 м3 природного газу.

Але все ж задачка з фізики і реальність – це різні речі. Оскільки в реальності ідеальні умови можна досягти хіба в лабораторії, то житті треба робити поправку «на вітер». І в «Рівнетеплоенерго» цю поправку роблять.  Існує таке поняття, як виробничі втрати, зумовлені конструкцією та віком котлів. За даними компанії, середній Коефіцієнт Корисної Дії складає 91%. Тобто, при спалюванні природного газу котел в результаті видає 91% енергії від ідеальних умов. Це означає, що для отримання 1 Гкал в середньому по місту має бути спалено більше ніж 123,46 м3 газу. Беремо в руки калькулятор  і отримуємо: 123,46 поділити на 0,91 (ККД котла) = 135,67 м3. Всі дані можете самі побачити в табличці нижче.

rivne_kotelni

Перший висновок: витрата газу при виробництві теплової енергії у Рівному не може бути нижчою за за 135,67 м3 при виробництві однієї гігакалорії. Запам’ятайте цю цифру і рухаємось далі.

Згідно офіційних даних усіма споживачами ТОВ «Рівнетеплоенерго» за 2015 р. було використано 485 386 Гкал. З них населення зігрілось використовуючи  близько 415 тисяч гігакалорій. Решта – інші споживачі. Згідно тих же даних ТОВ «Рівнетеплоенерго» заклало в тариф для населення на придбання природного газу близько 539 мільйонів гривень. І тут варто знову взяти калькулятор.

Витрати газу на виробництво однієї Гігакалорія тепла, як ми вже вияснили, не може бути меншою за 135,67 м3. Враховуючи тепловтрати при транспортуванні теплової енергії, щоб доставити ту ж гігакалорію до споживача треба спалити не більше 149,09 м3. Тепер отриману кількість – 149,09 множимо на 544 304 Гкал, які підприємством закладені у тариф. Отримуємо загальний обсяг газу, необхідний для виробництва зазначеної кількості тепла – 81 150 283 м3. Множимо цю кількість газу на його вартість і маємо 460 мільйони гривень.

Якщо порівняти реальні розрахунки з тими даними, які наводить компанія «Рівнетеплоенерго» то виходить, що 79 мільйонів гривень було заплачено більше ніж необхідно для виробництва тепла, яким рівняни зігрівались під час опалювального сезону.

taryf

Виходить, що або підприємство продало рівнянам «повітря» при чому – холодне повітря. Або ж проти всіх законів фізики навчилось виробляти значно більшу кількість теплової енергії спалюючи набагато менше газу. У такому випадку керівництво ТОВ «Рівнеттеплоенерго» цілком заслуговує на Нобелівську премію в галузі фізики. За винайдення способу підвищення енергоефективності і енергозберігання.  При чому на рівні, який  не снився провідним компаніям світу.

В іншому випадку, це   може означати, що тариф завищено приблизно на 15 %. І це вже компетенція не Нобелівського комітету, а Служби безпеки України, НКРЕ, прокуратури і інших правоохоронних органів. Отож спостерігаємо: нагородять чи посадять?

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса