Новини Статті

Замки та фортеці Рівненщини

Рівненщина – історичний край. Поєднати відпочинок з жагою до пізнання минулого вам пропонує портал Чарівне.info“. Ми продовжуємо знайомити вас із туристичними багатствами краю у серії матеріалів “Де відпочити на Рівненщині”.До Вашої уваги сьогодні – замки Рівненщини.

dubno

Дубенський замок. У самому центрі міста Дубно на Рівненщині стоїть фортеця, яку обтікає річка Іква. Свідки багатьох історичних подій стіни Дубенського замку і нині зберігають пам’ять про відомих особистостей, які свого часу тут жили та гостювали. Середньовічний архітектурний комплекс князів Острозьких, Заславьских, Сангушків та Любомирських належить до укріплень бастіонного типу. 1492 рік офіційно вважається датою спорудження Дубенського замку.У XVI ст. замок мав на озброєнні 73 гармати. Арсенал постійно поповнювався за рахунок власної ливарної майстерні. За період свого існування Дубенський замок ніколи і ніким не був здобутий приступом.

dubno_1

Замок князів Острозьких, згадка про який датується ще ХІІІ століттям. На початку XVII століття замок перебудував Януш Острозький у стилі пізнього ренесансу. Острозький замок – унікальний фортифікаційний ансамбль Волині. Сьогодні тут збережені Вежа Мурована (XIV століття), Кругла башта (XVI століття), Богоявленський собор (XV-XVI століття), надбрамна дзвіниця (1905) і фрагменти стін. Замок князів Острозьких належить до нерегулярних укріплень. Його планувальна конфігурація обумовлена високим пагорбом, який домінує над широкою долиною річки Вілії. Найдавнішою спорудою на замковому пагорбі є Вежа Мурована. І гріх, будучи в Острозі не побувати у “Острозькій академії”, музеї острозьких, не сходити до Татарської і Луцької башти (ХVІІ ст.), Нової башти (ХV ст.). До речі, остання пам’ятка – єдиний в Україні зразок однобаштового замку що зберігся й до нині! Взагалі про Острог можна писати довго. Тому менше, ніж на цілий день сюди їхати не варто. Історія не терпить поспіху.

ostrog

За 3 кілометри від Острога знаходиться с. Межиріч (1386р.). Тут Вас чекає вражаюча панорама: на тлі земляних валів, могутніми стінами та вежами здіймається Троїцький монастир-фортеця (ХV-XVII ст.), де Ви зможете побачити стародавню ікону ХVІ ст. «Богогматір». Монастир був заснований князями Острозькими. Храм справляє враження, насамперед, не святині, а фортеці. Та насправді так воно і є! Церква є частиною оборонної системи, оточена високими мурами з вежами, прикрашеними ренесансним декором. Стіни незвичайного монастиря досягають 1,5 метра в товщину та до 8 метрів в висоту.

ostrog_1

Тараканівський форт, Нова Дубенська фортеця — архітерктурна пам`ятка 19 століття, розташувалися неподалік від села Тараканів Дубенського району Рівненської області, в мальовничій місцевості над рікою Іквою. Недалеко проходить автомобільна траса Київ-Чоп. Історія часом залишає багато цікавого, а іноді й таке, що не завжди піддається звичному розумінню законів природи і людського мислення.Форт вже давно “мертвий”. Але це тільки на перший погляд… Сюди туристи приїжджають поблукати підземеллями, почерпнути знання з історії та послухати легенди про привидів. Тараканівський Форт має форму ромба зі сторонами до 240 метрів. Ззовні він оточений глибоким ровом із земляними валами, укріпленими потужними стінами. В центральній частині форту зведена двоповерхова казарма, до якої ведуть чотири підземні ходи, прокладені під другим земляним валом. Там розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерійської роти та штаб коменданта форту. Периметр форту складений зі 105 так званих безпечних казематів і, щоб до них потрапити, треба було подолати подвійну лінію оборонних рубежів.

tarakaniv

Форт мав численний гарнізон (у казематах форту могло розміщатися 800 осіб) та був добре озброєний (оснащений далекобійними гарматами великого калібру).У ХХ столітті форт став в’язницею. Сьогодні споруда занедбана та в аварійному стані. Все поросло кущами та деревами. Втім атмосфера тут такА, що краще їдьте та дивіться.

Чимало замків на Рівненщині важкоо назвати замками чи фортецями. Це частозвичайні руїни, які потребують догляду. Але і залишки важливих історичних місць ми не можемо лишити поза увагою.

Руїни Замку в с.Новомалин Острозького району. Він був заснований наприкінці 14 – поч.15 ст. князем Свидригайлом. Він знаходився у безлюдній місцевості, завдяки чому одержав назву ’’Глухий’’ і використовувася переважно як мисливський замок. Близько 1430 р. Свидригайло подарував замок з околицями своєму служникові Малинському. З того часу і до поч.19 ст. замок був резиденцією родини Малинських. Під час Великої Вітчизняної війни замок було зруйновано.

novomalun

Замок в м.Корець. Він заснований князями Острозьким. В першій половині 16 ст. був укріплений мурами, збудовано міст. Пізніше, в 17 ст., а потім у 18 ст., замок істотно перебудовувався. Остання перебудова здійснена князем Чарторийським, в результаті чого замок набув рис світської архітектури і став палацом. У 1832 році цей палацево-замковий комплекс постраждав від великої пожежі, після чого більше не відбудовувався. Хоча це руїни, але Кореччина славиться своєї історією і завітавши сюди, можна побачити багато цікавого.

korets

Прямуємо у Клевань. тут знаходиться відомий замок Чарторийських. Заснований у 1475 році князем Федором Чарторийським. В 1620-30 роках в замку розташовувався госпіталь. З 1632 році замок реставровано та передано єзуїтській колегії. З 1773 року Клеванський замок пустував до початку 19 ст., а в 1836 році був знову перебудований. В даний час зруйнована східна стіна, приміщення потребує значних об’ємів ремонтно-реставраційних робіт.

klevan

Руїни замку в с.Губків Березнівського району. c. Губків належить до найдавніших поселень Волині. Замок князів Семашків знаходився на правому, крутому березі с.Случ, на високій гранітній скелі, яка майже прямовисно обривається до річки. Сучасні руїни є залишками мурованого замку, який в 1613 р. збудував князь Костянтин Семашко. Замок був зруйнований шведами у 1708 р. і більше не відновлювався.

gubkov1

Замок (руїни) в с.Тайкури Рівненського району. Був зведений наприкінці 16 – поч.17 ст. на місці первісного дерев’яного. Засновником замку вважається князь Ю.Вишневецький. Після Вишневецьких замок змінив багато власників. Останніми володарями були Іллінські, при яких замок і згорів у 1825 р.

Tajkury

Земляні вали замку в смт. Степань Сарненського району. Давнє місто Степань згадується вперше в Іпатіївському літописі від 1292 р. як центр удільного князівства. Степанський замок на протязі п’яти століть належав багатьом відомим князям – Острозьким, Любомирським, графу Потоцькому. В середині 18 ст. замок приходить в повне запустіння і втрачає своє стратегічне значення. У 1705 р. в замку деякий час перебував шведський король Карл ХП.

stepan

Палац в смт. Млинів закладений графом Ходкевичем у 1780 році за проектом Єфраїма Шредера, придворного архітектора польського короля Станіслава Августа. Був однією з найбільших резиденцій польської знаті на Волині. Нині це приміщення Млинівського районного краєзнавчого музею.

mluniv

Палац в с.Великі Межиричі Корецького району збудований в 1789 р. на замовлення графа Яна Стецького архітектором Домініком Меліні. Палац був головною спорудою ансамблю, до складу якого входили ще паркові будівлі та службові флігелі. В 1968 році палац зазнав значних пошкоджень від пожежі. Нині там розміщено школу –інтернат.

veluki_mezhurich

Я нещодавно натрапила на одну туристичну пропозицію під назвою “Замки Європи”. Що можу сказати, краса та й годі. Але потім задумалась – у нас під носом, в кількох десятках кілометрів від Рівного – краса не гірша. Можливо, десь занедбана та не доглянута, але ж це наше, рідне. Тоді в інтернеті натрапила на туристичні маршрути по декотрих замках Рівненщини. Їх вартість – уявіть – від 300 до 1000 гривень! То ж знайдіть час і хоча б раз подивіться наші багатства. Ви будете у захваті!

Міла СЛОБОДЕНЮК

 

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса