Новини

На Рівненщині африканська чума?

Села Озеро, Вербівка, Новорічиця – в трьох районах Рівненської області під самим кордоном з Білоруссю. Ось уже два тижні у цих селах мруть свині, пише “Громадське радіо“.

Точних цифр ані селяни, ані чиновники не називають.

Свою історію розповідає Марія Володько — жителька села Вербівка, що у Дубровицькому районі.

—  В мене спочатку одне захворіло, але ми його не лікували. Потім двоє захворіло, ми вже почали їх лікувати. Лікували їх, лікували, а вони попропадали. А одна свиня вже мала опороситися, та все одно почалося. Перестала їсти і пропала, а її поросят ще із тиждень годувала молоком.

Десятеро поросят також не вижили, розповідає пані Марія. Сім’я втратила і шістьох дорослих свиней. Хлів – пустує.

— Тут ходили до нас лікарі, хлорки подавали, щоб хліви обробляли. Казали, що ми ще самі не знаємо чого і від чого, і вакцини в нас  такої нема.

Селяни забивають свиней, як тільки з’являються перші ознаки. Втім господарства із ще живою худобою – є. Мешканець Вербівки Олег Ротар має двійко свиней. Не зводить з них очей, бо хоч тварини і жваві, проте уже з першими ознаками захворювання.

— Вони бачте такі жваві, їдять тільки давай. Не то що, я не знаю, буду зараз якраз мазати. Бачте які цятки, там таке як кірка покривається. Спочатку такі нариви робляться, а потім вони лопають і покриваються кіркою.

Хвороба проявляється темними плямами на шкірі, у тварин піднімається температура, вони втрачають апетит, стають млявими і гинуть. Захворювання швидко поширюється господарствами.

— То ж не жарт, воно передається все ж. Зараз він об мене потерся, я піду до когось в хату, занесу цю заразу. Або до мене хтось прийде та занесе. Мухи заносили, бо вони тут крутяться, а Спас, то вони зараз саме кусючі.

Подібні симптоми властиві для різних захворювань.  Серед них, зокрема, африканська чума свиней, яка забирає майже 100% поголів’я.  Від цього захворювання немає ані вакцини, ані лікування.

Сільська рада, до якої входить Вербівка, знаходиться за більш ніж десять кілометрів. Заступник сільського голови Сергій Самко каже, що, за його власними оцінками, ситуація виникла десь два тижні тому. Втім він не володіє інформацією про кількість випадків захворювання худоби.

— Звернень від людей до виконавчого комітету сільської ради не поступало.

Каже, ветеринари відправили зразки на аналіз і з’ясують, що це – чума чи не чума. Інформацію про підозру на африканську чуму свиней підтверджує керівник райуправління ветмедицини Андрій Тетеря. Саме тому зразки відправили у Київ, пояснює він, а також каже, що, ймовірно, захворювання могло прийти з Білорусії.

— Люди ж їздять закордон, зараз дуже багато людей їде по ягоди ходять.

20160820_0040

Плакат, що висить біля управління ветеринарної медицини в Дубровиці
Авторські права:
«Громадське радіо»

В надії дізнатися результат перевірки зразків хворих свиней, телефонуємо до директора Рівненської ветлабораторої Віктора Раковича. І ось що він відповідає:

— Значить ну таке підозріння воно підтвердилося. Ми маємо підтвердження в населеному пункті Озеро да? Озеро. Маємо підтвердження, що там є оця біда, як ми знаємо — африканська чума свиней.

За інформацією пана Раковича, у Вербівці та Новорічиці також підтвердили чуму.

Це означає, що проблема серйозна. Ветеринари створять спеціальні групи, які вилучатимуть та ліквідовуватимуть хвору худобу. Крім того, оголосять карантин.

Ветеринари не спромоглися порахувати кількість загиблих тварин. Пан Ракович пояснює ситуацію так:

— Спостерігають за цим, якщо будуть трупи. Тут така ситуація, що, знаєте, людина… загинуло, взяв закопав, нікому нічого не говорить.

Для людини хвороба не становить небезпеки. Втім, оскільки від неї вмирає майже 100% заражених свиней, ветеринари знищують поголів’я у радіусі 3 кілометрів від місця спалаху хвороби.

Вірус африканської чуми свиней фіксують в Україні з 2012 року. Днями цю ж хворобу виявили в Одеській, Миколаївській, Сумській та Кіровоградській областях.

 

У зв’язку зі спалахи африканської чуми свиней, сьогодні, 22 серпня, у Рівненській ОДА відбудеться засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії під керівництвом першого заступника голови ОДА Юрія Приварського. Про це повідомляє Рівненська ОДА.

Під час комісії, зокрема, буде проінформовано про епізоотичну ситуацію на Рівненщині, межі спалаху АЧС, терміни карантину, а також заходи щодо ліквідації вірусного захворювання.

Початок о 14.00 (приміщення Рівненської ОДА, к.601).

По закінченню комісії відбудеться брифінг для ЗМІ.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса