Новини

На Рівненщині зафіксували 5 випадок захворювання на ботулізм

На початку липня у Вараші (м. Кузнецовськ) підтверджено випадок захворювання на ботулізм. Це п’ятий випадок у Рівненській області з початку року. Ця небезпечна хвороба була пов`язана з вживанням залишків приготованого м`яса птиці (курятина) невідомого походження. Попередні випадки виникли внаслідок вживання рибної консерви домашнього приготування (тюлька, морква, цибуля) та домашнього свинячого консервованого паштету (м`ясо, сало, печінка, морква, цибуля), пише “Чарівне“.

Як повідомляє ДЗ “СМСЧ №3 МОЗ України, упродовж 5 місяців 2016 р. в Україні від ботулізму постраждали 40 осіб і 5 з них померли. Найчастіше причиною отруєння були харчові продукти, виготовлені в домашніх умовах. Зокрема, 33 потерпілих вживали продукти домашнього виробництва, зафіксовано і 7 потерпілих, які отруїлися від страв, придбаних у місцях несанкціонованої торгівлі (стихійні ринки тощо).

Із вживанням: риби в’яленої, копченої та консервованої пов`язані захворювання у 26 потерпілих, м’ясних консервів та інших виробів з м’яса – у 10 потерпілих, овочів консервованих у – 4 потерпілих.

Що ж таке ботулізм? Це небезпечна токсикоінфекція основну роль у виникненні якої відіграє токсин, а не бактерія (Clostridium botulinum). Збудник ботулізму у вигляді спор тривалий час зберігається в грунті.

Спори бактерії можуть попасти на продукти при порушенні санітарно-гігієнічних вимог при забої худоби, транспортуванні м`яса і риби. Токсин утворюється в безповітряних умовах, наприклад, в консерві, але виробляє його бактерія, яка потрапляє у цю консерву через недотримання таких умов приготування як достатня стерилізація, миття овочів, фруктів, грибів та відповідна термічна обробка. Також продукувати токсин бактерія може і в товщі шматка риби, шинки, ковбаси. Ботулотоксин у звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах – протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій.

Токсин ботулізму є дуже сильним і не руйнується шлунковим соком, тому для розвитку захворювання достатньо невеликої його кількості в продукті.

Нині найчастіше зустрічаються випадки захворювання, пов`язані із вживанням солоної риби (тараньки) та консервів домашнього приготування. Без використання сучасних методів лікування ботулізму, летальний результат становить 30-60 %. Смерть настає внаслідок паралічу дихальних м`язів і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, людина може захворіти повторно.

Зараження людини відбувається ,як правило,через шлунково-кишковий тракт, однак відомі два винятки, що трапляються дуже рідко – ботулізм грудних дітей, у яких токсин продукується в кишечнику вегетативними формами і раневий ботулізм, коли розмноження клостридій і токсиноутворення відбувається в загниваючих, некротичних, відмерлих тканинах рани.

Підступність ботулізму в тому, що розмноження збудника і утворення токсину не змінює смакових якостей продукту. Але на ймовірність інфікування консерви може вказувати здуття кришки. Хоча відсутність бомбажу не свідчить про безпечність продукту.

Інкубаційний період при ботулізмі від 2 годин до 2-5 діб і залежить від дози ботуліністичного токсину, який потрапив з їжею в організм.

Симптоми: починається хвороба, як правило, з гастроінтестинального синдрому – хворого турбують нудота, блювання, характерний біль в животі , порушення випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з`являється неврологічна симптоматика: порушення зору – одна з перших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворий скаржиться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення.

Хворий на ботулізм обов`язково підлягає госпіталізації, тому що без своєчасного введення протиботулінічної сироватки хвороба, як правило, закінчується смертю.

Запобігання ботулізму: провідну роль у запобіганні захворювання відіграє суворе дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил під час транспортування, виготовлення та зберігання продуктів харчування, особливо консервованої продукції, ковбас, рибної продукції.

Під час забою худоби і птиці в домашніх умовах необхідно не допускати контакту м`яса з землею та вмістом кишківника.

Потрібно дотримуватися технології стерилізації продуктів, які консервуються , особливо м`ясних та рибних. Консервовану продукцію слід зберігати в холодних приміщеннях.

Потрібно пам’ятати, що в домашніх умовах термічна обробка консервації не виключає можливість зберігання спор бактерій ботулізму, які за сприятливих умов можуть проростати і продукувати ботулотоксин. Тому перед вживанням продуктів домашнього консервування їх необхідно прогріти, відкривши банку, до 100 градусів протягом 30 хвилин.

Фрукти, овочі і гриби слід ретельно вимити перед консервуванням від бруду, адже саме там може бути небезпечна бактерія.

Бомбажні банки використовувати заборонено.

Фахівці рекомендують не консерви домашнього приготування та на стихійних ринках.

 

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса