Статті

Полковник КГБ, причетний до вбивства Ніла Хасевича, судиться з СБУ

Офіцер МГБ СРСР, який в 50-х роках брав участь в операціях по боротьбі з українськими повстанцями, зокрема причетний до знищення українського художника-графіка, громадського і політичного діяча, члена ОУН Ніла Хасевича, Борис Стекляр – частий учасник святкових заходів у Рівному, приуречених до вшанування ветеранів війни.

Сьогодні, 26 липня, полковник КДБ, причетний до вбивства українського художника, громадського та політичного діяча, члена ОУН Ніла Хасевича, Борис Стекляр оскаржуватиме в суді можливість доступу до своєї особової справи в архіві.

Близько півроку тому голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович надіслав звернення в архів СБУ з проханням ознайомитися з особовою справою Бориса Стекляра. Про це «Четвертій владі» розповідає начальник управління Інституту національної пам`яті Ігор Кулик. Адже є закон про доступ до архівів, згідно якого ця інформація з 91-го року є відкритою і доступною.

Зокрема, у 1-ій статті  Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» йдеться, що «дія Закону України “Про захист персональних даних” не поширюється на відносини щодо отримання архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років.».

Також, у 8-ій статті цього ж закону зазначено, що «архівна інформація репресивних органів про штатних або позаштатних працівників репресивних органів є відкритою, доступ до такої інформації не може бути обмежений з будь-яких підстав.»

– І після цього почалися цікаві події, – каже Ігор Кулик. – Оскільки справа знаходиться у Рівному, в місцевому архіві СБУ, раптом з`являється судовий позов від Бориса Стекляра до СБУ у Рівненській області з проханням утриматися від будь-яких дій, тобто НЕ надавати для ознайомлення його справу. В той же час закон «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» – єдиний для всіх і не містить виключень у питанні доступу до інформації, чи ми говоримо про жертв тоталітарної системи, чи про тих, хто сам був активним діячем репресивного апарату. Тому прийняття закону дає змогу отримати доступ і до інформації про колишніх штатних чи позаштатних працівників КГБ.

«Четверта влада» спробувала сконтактувати з УСБУ у Рівненській області, щоб почути їхню точку зору на цю справу. Однак прес-секретарка управління і юрист наразі у відпустках. Працівник, який наразі виконує обов`язки юриста, сказав, що про судову справу знає, але пояснювати щось відмовився.

Також у відкритому доступі відсутні контакти Бориса Стекляра, тож почути його точку зору нам поки не вдалося. Однак у своєму судовому позові до управдіння СБУ чоловік посилається на те, що рокриття інформації порушуватиме, на його думку,  закони «Про захист персональних даних» та «Про інформацію» (нагадаємо, дія Закону України “Про захист персональних даних” не поширюється на відносини щодо отримання архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. – авт.).

«Я неодноразово звертався до керівництва Управління СБ України із заявами про заборону надання інформації та оприлюднення матеріалів моєї особової справи, оскільки відповідно до п.2.с.11 Закону України «Про інформацію» не допускається збирання, зберіганн, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адрема, дата та місце народження.» – йдеться в судовій заяві Бориса Стекляра.

Як йдеться на сайті України молодої, «у книзі «Со щитом и мечом», що побачила світ у 1988 році у львівському видавництві «Каменяр», нарис відомого московського кадебістського літератора Теодора Гладкова «Прийшов із війни лейтенант» призначався для прославлення одного з чекістів — Бориса Стекляра.

Борис Стекляр добре пам’ятає травневий ранок 1951 року, коли отримав, очевидно, найнезвичніше для себе завдання: «Це «добро» нам прислали із Москви, — пояснив полковник. — Суть справи полягає в тому, що цей альбом з провокаційною метою нині широко розповсюджується на Заході. Його підкидають у посольства, журналістам-міжнародникам, делегатам сесії Генеральної Асамблеї ООН… Нам доручено терміново розшукати автора альбому і покласти край його антирадянській діяльності».

Спеціально створеній опергрупі допоміг випадок: в одному із захоплених бункерів знайшли зашифровані документи — грипси. Найзначнішою знахідкою КДБ стала не здобута вибухівка та зброя, а записка, яку вдалося розшифрувати. Її зміст був короткий: «Заготували для вас п`ять кілограмів паперу, вишневе дерево».

Хоч імені Ніла Хасевича в записці не було, кадебісти відразу здогадалися, кому те все могло знадобитися. Врешті, після низки допитів, арештів, аналітичних напрацювань було виявлено місце перебування Ніла Хасевича — криївку на хуторі за кілометр від села Сухівці, що неподалік селища Клевань. У криївці їх цікавив лише один повстанець — Хасевич.

Звернімося до нарису «Прийшов із війни лейтенант»: «Операцію із захоплення Зота капітан Стекляр призначив на 4 березня 1952 року… «Виходьте! Інакше закидаємо гранатами!» — крикнув Стекляр. Відповіддю було мовчання. Отже, переговори не відбулися. Чекіст витягнув із сумки гранату РГД і шепнув командиру відділення… Сержант точно на півметра, не вище, підняв важку ляду… Цього вистачило, щоб метнути в лаз гранату. Глухо прогримів під ногами вибух… Почекавши трохи, капітан дав сигнал солдатам підняти затичку і знову наказово вигукнув: «Хто живий — виходьте! Інакше пустимо гранати в хід». Ніхто не вийшов… Живих у бункері не виявилося. При світлі акумуляторного ліхтаря Стекляр побачив три трупи. Один без ноги — це був Зот. У руці бандит стискав автомат».

На Стекляра після загибелі чекали винагороди.»

3e9c272-12

Ніл Хасевич. Автопортрет (олівець). 1945 р. Архів Центру досліджень визвольного руху

Власне, Ніл Хасевич створив той візуальний образ УПА, відомий нам з архівів – від плакатів до нагород, пише Історична правда.

5297a54-1

Класичний дереворит Хасевича, легко впізнаваний за його фірмовим стилем. Серія “Ідеали Українського визвольного руху”. 31.12.1949 р. Із альбому “Графіка в бункерах УПА”

c41bda7-11-3

Бофони-облігації (“повстанські гроші”) добровільної позики населення на потреби УПА. Архів ЦДВР

Серед повстанців його знали як “Бей-Зота”, “Старого”, “333”, “Левка”, “Джмеля”, “Рибалку”.

Зарекомендував себе прекрасним пропагандистом: був членом крайової референтури пропаганди, протягом 1943-1944 рр., працював у редакції журналу “До зброї”, готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА “Український перець” та “Хрін”, керував підпільною друкарнею, випускав різні агітаційні матеріали (брошури, листівки, летючки).

Він же розробив ескізи прапорів, печаток, бланків, бофонів і відзнак підпілля (Хрест заслуги, Хрест бойової заслуги, медаль “За боротьбу в особливо важких умовах”), навчав мистецтва гравюри молодих художників, які відходили вже на інші терени ілюструвати підпільну літературу.

* * *

Судовий розгляд справи, під час якого Борис Стекляр спробує заборонити розкривати свою архівну справу, розпочнеться завтра, об 11.30 в Рівненському окружному адмінсуді. Суддя – Жуковська Л.А. За словами начальника управління Інституту національної пам`яті Ігоря Кулика, Інститут теж долучиться до цієї судової справи, однак до завтрашнього засідання вони цього ще не встигнуть зробити.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса