Коментарі Новини

Хто буде наглядати за комунальними підприємствами

Нещодавно відбулося перше публічне обговорення щодо створення наглядових рад для комунальних підприємств Рівного, пише “ЧаРівне“.Учасники обговорення зійшлися на думці необхідності впровадження реформ у сфері управління комунальними підприємствами в Рівному, що сприятимуть підвищенню прозорості роботи підприємств, проте рішення про створення наглядових рад залежить від депутатів Рівнеради. Повідомляє InfoHub.

Рівнянам важливо знати, куди йдуть кошти громади, які витрачають КП, але, на жаль, поки їх керівництво не справляється навіть із задачею по оприлюдненню обов`язкової інформації.

«У Рівному 24 діючих комунальних підприємства. Також утворені 7 дочірніх підприємств, але ніякої діяльності вони не ведуть. У минулому році усіма комунальними Рівного було витрачено більше 232 млн. грн. Наприклад, комунальне підприємство «Рівненський трест зеленого господарства», минулого року витратило більше 12 млн. гривень. Але на запит надати інформацію та посилання у публічному доступі щодо річних звітів по виконанню Програми розвитку та збереження зелених насаджень Рівненської області на 2013-2017 роки, в тому числі щодо виконання заходів програми та використання бюджетного фінансування, отримали лише моніторинг за 2016 рік. Тож, чи ефективно було витрачено кошти та які заходи були реалізовані – наразі не відомо. Після подібної відповіді на прохання надати звіт до будь-якого КП, у вас не буде сумнівів у потребі наглядових рад» – розповіла в ході обговорення громадська активістка Оксана Майборода.

З набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності» від 2 червня 2016, яким передбачено наглядові ради, місцевим радам рекомендовано прийняти відповідні рішення до 25 грудня цього року. Тож, Рівненська міська рада має виключні повноваження прийняти рішення про такі інституції.

Наглядова рада як орган управління та контролю за діяльністю комунальних підприємств має такі повноваження: погодження стратегії, річного фінансового плану КП та звіту про його виконання, затвердження положень про діяльність КП, погодження організаційної структури КП та системи формування оплати праці тощо. Та, головне, впливають на призначення керівника КП, умови його контракту та можуть приймати рішення про його відсторонення від роботи.
Активіст Рівненського осередку політичної партії «Сила Людей» Сергій Пінчук, у складі групи експертів Інституту політичної освіти та Українського незалежного центру політичних досліджень, займається розробкою модельних документів, які зможуть використати депутати при прийнятті рішень стосовно наглядових рад. Під час обговорення він представив напрацювання групи, (презентація за посиланням: ).

Голова партії «Громадський контроль» Роман Денисюк вважає, що створення наглядових рад при комунальних підприємствах Рівного є дієвим запобіжником від прийняття певних рішень, які матимуть негативні наслідки для місцевих мешканців.

«Яскравий приклад – передача комунального теплопостачального підприємства у приватні руки одним рішенням міської ради. Як результат – «Рівнетеплоенерго» має найвищий тариф на тепло серед обласних центрів і жодної можливості вплинути на формування тарифу. Ми вважаємо, що ми повинні контролювати діяльність важливих для міста великих підприємств».

Начальник управління культури і туризму міста Рівне Тарас Максименко також підтримав ідею створення наглядових рад:

«Коли працюватимуть наглядові ради, тоді буде контроль за роботою підприємства. Бо наприклад, зараз управління безпосередньо не управляє комунальним підприємством і не має впливу на його діяльність. Тому для нас такий орган дуже корисний. Часто керівники підприємств, займаючись поточними завданнями, не розробляють стратегію розвитку, а наглядові ради зможуть допомогти у цьому» – зауважив Тарас Максименко.
Ще одним важливим питанням є те, хто саме увійде у наглядові ради. Правознавець Гліб Олійник переконаний, що це мають бути громадські активісти:

«Наглядові ради – інструменти, які дозволятимуть управляти комунальними підприємствами. У господарських товариствах, такий механізм необхідний. Важливо, обрати людей, які увійдуть до складу цієї наглядової ради. Громадським активістам важливо об’єднатися і створити ефективний орган, акумулювати всі громадські організації і спільно працювати у напрямку створення ефективного діючого органу».

Крім того, на думку представника партії «Сила людей» Зураба Кантарія, до складу наглядових рад мають увійти також депутати:

«Якщо більша кількість депутатів почнуть цікавитися роботою цих підприємств, як мінімум їх кількість зменшиться, а ті, які залишаться будуть приносити кошти в бюджет».

Відтак, сторони погодилися з тим, що створення незалежних наглядових рад комунальних підприємств Рівного, першочергово, забезпечить ефективність їх роботи шляхом якіснішого планування та контролю, а також покращить інформування громади про їх діяльність.
Для напрацювання спільного документу, в якому буде визначене єдине бачення щодо створення наглядових рад і механізму обрання буде проведене громадське обговорення за участю депутатів, громадських активістів та небайдужих рівнян.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса