Статті

Чому варто запалити свічку на річницю Голодомору

20 листопада  українці знову поставили свічки на згадку про загиблих на Майдані. А в кінці цього тижня ми будемо згадувати загиблих під час Голодоморів. І одна, і друга трагедія сталися тому, що при владі не було відповідальності перед народом. Спочатку вона займалася популізмом – землю селянам, а потім перейшла до терору – забрала все, що вирощено на цій землі, пише газета”BusinessViews“.
Ми підготували цей гід для молоді, якій по барабану те, що відбувається в країні. Хочемо, щоб ти зрозумів: в житті все залежить тільки від тебе. Якщо зараз будеш ігнорувати те, що відбувається в суспільстві, і будеш займатися тільки тим, що тобі подобається, будь готовий до великих неприємностей або навіть біді.
Розповідаємо на прикладі трагедії, яка сталася в Україні в 30-хх роках минулого століття.
Навіщо мені взагалі про це знати? У мене своїх проблем вистачає …
Навіщо ти носив гроші і теплі речі на Майдан? Навіщо потім скидав для добровольчих батальйонів? Ймовірно через емоції, почуття обов’язку, та й всі так робили. І це дуже допомогло армії в перші півроку і допомагає досі.
Але ще, це допомагає запобігти трагедії, яка трапилася в Україні 82 роки тому – тоді мільйони людей померли голодною смертю. Як це пов’язано? Зараз армія стримує російські війська, але війна ще не закінчилася. Росія все ще загрожує Україні і тобі не світить нічого доброго, якщо росіяни або їх ставленики захоплять владу в усій країні, як це сталося в Криму і на Донбасі. Про Голодомор варто знати для того, щоб років через десять не сидіти в тюрмі за те, що на роботі розповів анекдот про президента, і не померти з голоду через те, що зарплати не вистачає навіть на кусень хліба.
Ок. Тоді що це взагалі таке – Голодомор?
Це геноцид – знищення цілого народу. Штучно влаштований голод мав приборкати українців, налаштованих проти радянської влади.
У 1917 році партія більшовиків при збройній підтримці Росії встановила свою владу спочатку на частини територій України, а потім поширила її на всю територію Української Народної Республіки, після чого вже окупована більшовиками Україна стала “засновницею” СРСР в 1922 році.
Більшовики обіцяли мир, рівність і землю селянам, але замість цього принесли смерть, відібрали землю і заморили українців голодом.
Якщо люди голодували, то чому вони не поїхали до Львова? Адже там голоду не було
Так, частина України тоді була в складі Польщі, частина – Румунії, частина – Чехословаччини. Голодомору там не було. Але виїхати з СРСР завжди було складно, а в ті часи на кордонах УРСР стояли війська, які заважали втекти навіть в інші республіки Союзу.

picture_territorija-ussr_1963_p0

Але як можна залишити без їжі цілу країну?
У радянські часи була планова економіка. Тобто держава вирішувала, скільки зерна виростити, скільки тракторів зібрати і так далі. І воно “спускало” зверху план в кожен колгосп, на кожен завод. Ці плани взагалі рідко бували адекватними (недоліки планової системи), але в ті роки держава ще й навмисно завищувало план – фантастичні цифри не мали під собою реального підґрунтя. Зате дозволяли влади “законно” відбирати всі продукти у селян – їм не залишали нічого, їжу доводилося добувати з ризиком для життя. І добре, якщо вдавалося щось знайти, нехай навіть і мало їстівне. Смерть від голоду – це, напевно, найстрашніша смерть, яку можна придумати.

picture_foto-ozbrojenogo-sol_1957_p0

Солдат охороняє склад із зерном, село Вільшани Харківської області.
“Не гони, як це в Україні нічого жерти? У нас їжа є завжди! Ми – продуктовий кошик Європи …”
Продуктів було достатньо, але їх відбирали силою. При тому не тільки зерно, а й все, що росло в полі, на городах, забирали навіть приготовлену їжу. Обшукували весь будинок і знаходили найпотаємніші схрони. А тих, хто чинив опір – вбивали.

picture_selo-novo-krasne-vil_1956_p0

Вилучення зерна у селян під час Голодомору. Село Ново-Красне Одеської області

І куди поділи продукти?
Радянської влади потрібні були гроші, тому СРСР продавав українське зерно на Захід, а на виручені кошти купував верстати, будував заводи. У листі Молотову Сталін писав: “форсує вивезення хліба щосили. Якщо хліб вивеземо, кредити будуть”. Керівництво СРСР, що загрожує планеті комуністичною революцією, могло будувати економіку, тільки вбиваючи голодом.
Як тобі такий уряд?
До того ж нові правителі хотіли показати, хто в домі господар – влада часто робить людей жадібними до грошей, підштовхує їх показати власну велич. Не важливо, йде мова про новий завод або про Межигір’я.

picture_spravka-o-vypolnenii_1913_p0

Здача на експорт по УРСР в 1933 році збільшилася на 24% в порівнянні з 1932 роком.

А чому українці проголосували за більшовиків, які влаштували Голодомор?
Більшовики захопили Україну силою. І змінити ситуацію було вже не можна – вибори тоді були простою формальністю з одним кандидатом, за якого голосували (або “голосували”) під 100% виборців.

picture_vybory-v-sssr_1964_p0

Так само, як відбувалося всього кілька років тому в Україні (та й зараз подекуди відбувається). Хоча ні, навіть гірше, ніж було при найжахливіших фальсифікації в сучасній Україні.
А як же так вийшло, що більшовики захопили Україну? Де була армія?
Спочатку Центральна Рада (тодішній парламент) вважала, що Україні не потрібна своя регулярна армія. Тоді влада обмежилася створенням добровольчих загонів. І коли в 1917 році почалася війна між РРФСР і УНР, боєздатної армії у нас практично не було. Та й багато солдатів піддалися на більшовицьку агітацію – соціалістичні погляди тоді були популярні.
Протягом кількох наступних років українці воювали з перемінним успіхом, навіть відкидали більшовиків далеко назад, звільняючи землі України. Але в підсумку Україна програла.

І люди змирилися?
Звичайно, ні. Голодомору 1932-33 років передували 5 тисяч селянських повстань. Можна згадати Холодноярську республіку, Куренівське повстання, Ямпільське повстання … Саме для того, щоб остаточно приборкати українців, їх вирішили морити голодом.
А винних хтось покарав? Якийсь Хрущов, він засудив Сталіна, ні?
Ні наступний генсек Хрущов, ні хтось ще не засудив Голодомор. У радянські часи це злочин приховували. А те, що це був цілеспрямований геноцид, багато “істориків” заперечують і досі.
Тільки в 2009 році СБУ порушило справу проти Сталіна, Молотова, Косіора, Чубаря, Постишева, Кагановича і Хатаєвича, звинувативши їх в геноциді. У 2010 році Апеляційний суд Києва підтвердив висновки СБУ по цій справі і закрив його без винесення обвинувального вироку – судити мертвих і призначати їм покарання неможливо, навіть якщо дуже хочеться. Але в матеріалах СБУ чітко вказані імена організаторів цього злочину.
Почекай, але про це ще багато сперечаються …
Так, є “історики”, які пояснюють Голодомор неврожаєм або вказують, що тоді постраждали не тільки українці, що голод був і в інших регіонах СРСР. Але Рафаель Лемкін – перший в історії юрист, який системно дослідив геноциди в історії людства і розробив для ООН відповідну конвенцію, стверджував, що це був геноцид. Точніше, один з етапів геноциду. Їх було 4:
– Знищення інтелігенції;
– Знищення Церкви;
– Голодомор;
– Асиміляція.
Мета – знищити українців, зламати їхній дух, зліпити єдиний «радянський народ».
Ну а якщо інші народи не пам’ятають геноцид проти себе – це їхня справа. І це не означає, що ми повинні забувати.
Стоп, а коли була асиміляція?
Після Голодомору влада навмисно заселяли спорожнілі землі не українцями, а росіянами та білорусами. У 1933 році в Україну завезли 117,1 тис. осіб з сусідніх республік: в Одеську область – 96 ешелонів з переселенцями, до Дніпропетровської області – 109 ешелонів, у Харківську – 80 ешелонів, в Донецьку – 44 ешелону.

picture_karta-golodomora_1912_p0

Добре, що ще? Мені вже час…
Звичайно, ми вже закінчили, спасибі що послухав.
Залишилося тільки порахувати: скільки це – 3,9 мільйона?
Гривень чи доларів?
3,9 мільйона чоловік. Стільки українців, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень, загинуло під час Голодомору. А за даними СБУ, 6,1 мільйона чоловік – це непрямі втрати, тобто діти, які могли народитися у загиблих.
Як думаєш, 3,9 мільйона українців – це багато чи мало? Це в три рази більше населення сучасної Естонії. Або як населення Києва і Одеси разом узятих. Або в 278 разів більше, ніж загинуло за час нинішньої російсько-української війни з обох сторін.

picture_poteri-ot-golodomora_1960_p0-1

Щось дофіга …
Так, і трупи тижнями лежали на вулицях.

picture_foto-zhertvi-golodom_1959_p0

Жертва Голодомору. Харків, 1933 рік.

В якому сенсі?!
Вмирало стільки людей, що перехожі вже не звертали уваги на тіла.

picture_golodomor-harkov_1961_p0

А як же люди по вулицях ходили?
Тоді були інші турботи – як вижити. Сьогоднішній “обід” з води і каштанів міг стати останнім у їхньому житті.
А при чому тут каштани?
Коли у людей відбирали всю їжу, вони намагалися їсти хоч щось, навіть якщо воно і малопридатне для  їжі. Ось кілька тодішніх страв.
Кора дуба з льоном: подрібнена запарених кора дуба, насіння льону, подрібнена і запарених ромашка і жменька кукурудзяної муки. Були ще коржики з кропиви і кульбаби, хліб з каштанів та насіння кропу … Їли навіть гнилі продукти.

picture_eda-vremen-golodomor_1962_p0

Їли собак, котів, коней, птахів, дощових черв’яків, кротів, щурів .. все, що рухається. Навіть канібалізм став звичайним явищем. Ось спогади тих, хто вижив.
“… На підлозі лежав неймовірно роздувся труп чоловіка, а біля нього двоє дітей. Одному було років зо три, іншому років шість. Обличчя в людини, а також руки його були обгризені, ніс і губи були зовсім знищені. Нещасні голодні діти, залишившись з мертвим батьком, гризли його, поки й самі здохли “. (Спогади Дмитра Даниловича Гойченко – радянського партробітника).
“У КОЛОНІЇ Грінталь Старокаранського району 9.07.1933 р. Виявлено людоїдство. Гр. Нежікова Олександра, 40 років, забила своих двох дітей: хлопця Лук” яна, 9 років, и дівчину Варку, 2 років, якіх з “їла разом зі своєю матір “ю Нежіковою Феодосією, 64 років. Нежікова Олександра в ніч проти 9.07. ц.р. померла. Є підозра, что ее вбила мати Нежікова Ф. “(З державного архіву Донецької області).
Жах! А скільки часу треба не їсти, щоб померти від голоду?
“Суха” голодовка призводить до смерті від зневоднення через 8-10 днів. Якщо голодуючий п’є воду, то здатний прожити до двох місяців.
Під час голодування людина відчуває сильні муки: організм слабшає і починає буквально перетравлювати сам себе – шукає будь-які доступні джерела енергії. Загострюються хвороби, починаються проблеми із зором, слухом, свідомістю. Багато буквально божеволіють.
Але ж не всі ж померли – мій прадід, наприклад, вижив, помер лише 10 років тому

Звичайно, 3,9 мільйона – це приблизно кожен сьомий. Для порівняння: в ДТП сьогодні в Україні гине майже кожен десятитисячний. При цьому у тебе цілком можливо є хоча б один знайомий, який загинув в аварії.
Те, що твій дідусь живий – це просто випадковість. Розумієш, не так просто знищити мільйони людей. Навіть таким кровожерливим вбивцям, як більшовики. (У твоєму місті, до речі, є пару вулиць, названих на їхню честь).
Як можна творити такі звірства?
О, це ще не все звірства. Крім знищення “широких мас”, радянська влада знищувала і тих, хто міг би надихнути українців на боротьбу, повести їх вперед – інтелігенцію. Чув про “розстріляне відродження”? Так називають покоління митців 30-хх років. Чому відродження? Тому що в ті роки українська культура дійсно відродилася. Чому розстріляне? Тому що ці культурні діячі зазнали масових репресій, які почалася в 1933 році і досягли кульмінації в 1937, коли за один день, 3 листопада 1937 року, на Соловках в урочищі Сандармох розстріляли більше сотні представників української еліти. Ти точно хоча б чув ці імена, і навчав їх у школі: Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Григорій Епік, Гео Шкурупій, Степан Рудницький .. Письменники, поети, вчені, актори, скульптори … Еліта України. А за період з 1 по 4 листопада в Сандармоху розстріляли 1111 осіб.
Є думка, що в ті роки вбили близько 3000 українських інтелігентів.
Народ позбавили тіла і голосу – ніхто не міг написати про цей терор в газетах, розповісти про масштаби катастрофи на радіо, виступити в інших країнах.

А як же люди допустили таке? Чому чоловіки не вийшли на вулицю? Чи не вигнали більшовиків?
Як ми вже писали, Голодомору передували 5 тисяч повстань по всій Україні. Але радянська влада – це чума, яку вигнати було не так просто – за нею каральні органи, які контролюють 1/6 суходолу. До речі, в Україні досі існують ідейні нащадки більшовиків. Як і тоді, вони із задоволенням прислужують ворогові зі сходу
Крім того, тодішні політики навіть під час війни не зуміли об’єднатися заради України. Пам’ятаєш, як генерал Скоропадський скинув Центральну Раду і оголосив себе гетьманом? А потім Директорія повалила Скоропадського. І це під час війни за незалежність! Кращого часу для більшовиків знайти було не можна – їх пропаганда досягала підготовлених слухачів. Багато пручалися, але боротьба була нерівною.
Хіба не було ніяких натяків на те, що буде?
Найбільша катастрофа сталася тільки через 11 років після того, як Україна остаточно втратила незалежність. До цього гірше і гірше ставало поступово. Тодішні українці могли і не помічати, в якому напрямку розвивається ситуація. Коли погано стає по трохи, ти звикаєш. Це як в спорті – постійні навантаження потроху, і ти стаєш витривалішими. Але потім настав справжнє пекло, до якого ніхто не був готовий і з яким ніхто не зміг протистояти. Країна таборів ввела тотальну цензуру, відгородила себе від світу “залізною завісою” і розправлялася з неугодними так, як вважали за потрібне її хворі на голову керівники.

Але це було давно, такого точно не повториться!
Голодомору напевно більше не буде. Але як схожі ті події і сучасні! Один і той  ворог, одні і ті ж методи – відкусити від України шматок за шматком, встановити там свою владу, незгодних – в підвали або відразу на той світ (пам’ятаєш депутата горлівського міськради Володимира Рибака, якого звірі з “ДНР” катували, розпороли живіт і втопили за те, що він намагався зняти їх прапор з будівлі міськради і повісити український?)
Не вкладається в голові. Як люди могли таке допустити?
Такі речі не оголошують по телику і не рекламують на бордах. Ти хоч раз бачив, щоб влада повідомляла: “Зараз ми пограбуємо вас за допомогою нових, справедливих податків а наші діти будуть жити за кордоном за ці гроші”? Що б влада не робила, вона завжди, чувак, завжди !, буде розповідати, як тебе любить. Дехто з влади може насправді піклуватиметься про майбутнє країни (так, таке буває, і часто), але все одно ніхто ніколи не буде визнавати, що задумав знищити країну. Тим, хто хоче підім’яти країну під себе, потрібно одне: щоб ти не цікавився тим, що відбувається і не пхав свій довгий ніс в їхні брудні справи. Ти повинен цікавитися тільки новими гаджетами і  дівчатами, а що відбувається навколо, які закони приймають, які у них наслідки – тебе це цікавити не повинно.
А як же світова спільнота? Європа, Америка?
По-перше,до заходу доходило мало інформації. Тоді у Західних країн були не такі вже погані відносини з СРСР. Американський журналіст Вільям Чемберлен писав: “Не було в історії людства катастрофи таких величезних масштабів, яка привернула б настільки мало уваги світу”

picture_ssha-i-sssr_1965_p0

По-друге, у інших країн досить і своїх турбот. Україні зараз допомагають тому, що вона стала жертвою агресії, а українці кров’ю заплатили за своє бажання жити в нормальній країні. Так, в перспективі Україна здатна стати потужним регіональним гравцем, який буде на рівних спілкуватися з лідерами Європи, з яким буде вигідно співпрацювати. Але то в перспективі, а нерви і гроші світ витрачає на нас вже зараз.
Але не можна допомогти тому, хто не хоче допомоги. Не можна реформувати країну, яка не хоче реформ. А ти їх хочеш?
Значить, ці жахи можуть повторитися?
Такого, як в 30-ті роки, не буде. Але якщо дозволити політикам нахабніти, плювати на свої обіцянки і жити в своє задоволення, то неприємності точно будуть. І перш за все у тебе. Вони в будь-який момент можуть полетіти до Швейцарії, на Багами або хоча б в Ростов і жити там залишок життя А ти залишишся. І будеш жити в одній великій “ДНР” або Росії.
Уяви, що через десяток років через дії влади загине хоча б третину твоїх друзів? Ти захочеш пограти в цю лотерею?

Так що ж робити?
Дякую за гарне питання. Читати, думати, аналізувати, розбиратися, поменше дивитися телевізор і черпати інформацію з різних джерел, не бути байдужим. Тупа отара не буде чинити опір, коли влада починає нахабніти. Це мрія таких, як Янукович і Азаров. А освітчений народ, який обирає розумом і несе відповідальність за свій вибір – їх найстрашніший нічний кошмар.
Думати треба вже зараз, інакше потім настане момент, коли буде пізно. Саме зараз відбуваються ключові події в історії країни: нові (або відносно нові) президент, парламент, уряд, які приймають і втілюють в життя важливі закони. Нещодавно пройшли місцеві вибори. Днями у країни з’явився перший антикорупційний прокурор – це унікальний шанс на зміни. Від того, як ти будеш реагувати на дивацтва можновладців, безпосередньо залежить твоє життя і життя твоїх дітей.
Але що я можу зробити? Я ж ще вчуся …
Послухай, першими під розгін на Майдані потрапили студенти. В рядах Небесної сотні теж були студенти. Наймолодшому Герою, Назару Войтовичу, було всього 17 років. Думаєш, у них в ті лютневі дні не було пар?
Думаєш, у героїв Крут не було пар? Якщо забув, нагадаємо: 29 cічня 1918 року на залізничній станції Крути, в 130 км від Києва, відбувся бій між більшовиками під командуванням Муравйова, які наступали на УНР, і українськими курсантами та козаками “Вільного козацтва”.
Тобі не треба йти під кулі. Ти не вмираєш з голоду. Тобі потрібно лише пам’ятати, що буває, якщо змиритися з несправедливістю. У тебе, звичайно, одне життя, і прожити його ти хочеш цікаво. Але якщо влада відбере у тебе право висловлювати свою думку, заборонить збиратися більше трьох і переїжджати в інше місто без дозволу, ти будеш шкодувати, що ні протистояв фальсифікаціям на виборах. ….

Добре я зрозумів. Тепер буду цікавитись.
Ок, сподіваємося, що зрозумів. Іди і не пропускай вибори. Кликатимуть на мітинг – розберися, хто кличе і навіщо. Не голосуй за гроші. Голосуй за молодих, за програми, а не за красиві слова. Стеж, як чиновники виконують обіцянки, читай їх декларації, дивись журналістські розслідування, порівнюй їх зарплату і спосіб життя.
Ось підбірка сайтів, які заслуговують на довіру , які в цьому допоможуть:

http://www.chesno.org

http://www.oporaua.org

http://www.slovoidilo.ua

http://nashigroshi.org

http://www.yanukovychleaks.org

http://declarations.com.ua

А тут ти і сам можеш допомогти розшифрувати декларацію чиновника і зробити її загальнодоступною – http://sotnya.org.ua

А головне – пам’ятай. Перший крок, щоб не забути – поставити свічку у вікні в останню суботу листопада. Зроби це не для когось, а тому, що ти пам’ятаєш, скільки людей загинуло через чиєсь бажання правити вічно, правити так, як йому завгодно.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса