Статті

5 тендерних фіаско на Рівненщині та Волині

10 місяців «Четверта влада», спільно з юристами і активістами ГІ «За чесний тендер», перевіряла державні закупівлі, які проводили волинські та рівненські установи. Тендери були різні – успішні і не дуже. Окремі – з недоліками, деякі – з грубими помилками, іноді навмисними. Активісти шукали чесних чиновників, щоб провести «ідеальні» закупівлі, і водночас показували, як на наших очах держслужбовці недобросовісно проводять торги, які більше нагадують вистави з давно набридлим сценарієм і наперед визначеними переможцями.

Моніторинг закупівель показав, що не всі установи дотримуються законодавства у сфері державних закупівель. Причини цьому різні, але результат завжди той самий – гроші втрачаємо ми – платники податків.

Активісти і юристи бувало виявляли з десяток порушень у одному тендері. Усі знайдені «промахи» намагалися виправити: зверталися до нардепів, у Державну фінансову інспекцію, шукали відповідальних. Окремі скарги давали свої плоди, решта створили багато шуму і поки що ми чекаємо результатів.

«Антирейтингові» тенедри показали нам, що не всі були готові вчитися на своїх помилках. Публікуємо п`ятірку найгучніших історій, виявлених нами:

1) закупівля харчування для дітей-чорнобильців: Завищені тендерні мільйони на волинських дітях-чорнобильцях заробляє фірма пов’язана з Юрою Єнакіївським.

20160818182155

Через тендерні оборудки з бюджетними коштами на харчування дітей-чорнобильців цьогоріч переплачено 20 мільйонів. Ілюстраційне фото з архіву 4vlada.com

Тендери на харчування дітей-чорнобильців у Маневицькому, Камінь-Каширському та Любешівському районах роками виграла фірма із Києва, пов’язана із відомим регіоналом Юрою Єнакієвським. При цьому дешевші пропозиції інших учасників відкидали через формальні причини. Порушення, виявлені у цих закупівлях, активісти оскаржили до Антимонопольного комітету та Держфінінспекції.

2) закупівля з реконструкції їдальні під садок, яку намагався провести Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА ще восени 2015-го: Як СБУ натиснуло на чиновників і Рівненщина втратила понад півтора мільйони.

Юрій Приварський у 2013 та 2014 роках був адвокатом фірми, яка є переможцем багатьох тендерів Департаменту будівництва ОДА. Через один із них, вона судилася з чиновниками адміністрації

Зрештою, завдяки громадським активістам, нардепу та ДФІ, вдалося остаточно скасувати цей тендер. Але інтриги на цьому не припинились, а перейшли до судових зал. Справа у тому, що фірма – постійний переможець тендерів Департаменту, яка отримала договір, лише через відмову переможця, хотіла, щоб суд визнав неправомірним рішення тендерного комітету про відміну торгів. Перший суд програли і дійшли до апеляції. Справа завершилася Поразкою підприємства, яка має успішні зв`язки у Рівненській ОДА, на сім мільйонів. Так «рідна» фірма Юрія Приварського програла суд. Через затягування закупівлі, Департамент уже не має коштів на будівництво. За словами відповідального за тендер, на початку року зменшили фінансування і об`єкт випав з рейтингу. Тому навряд чи цьогоріч дітям побудують садок.

3) 990 дітей з Рівненщини, «які потребують особливої соціальної уваги», відпочивали у таборах «Корчагінець» та «Агатівка», які двічі стали переможцями тендеру на оздоровлення наприкінці травня.

20160506182845

Два табори у Рівненській області цьогоріч оздоровлювали майже тисячу дітей за кошти місцевих бюджетів. Дітям – літній відпочинок. Дорослим – тендерні розбірки.

Першу спробу провести тендер перервала скарга табору «Берізка», пропозицію якої неправомірно відкинули. За другою спробою знову знайшли причини, аби відмовити шістьом таборам: Інша сторона відпочинку: 500 дітей з Рівненщини оздоровлюватиме табір, який порушив вимоги тендеру. Натомість переможців лишили тих самих, попри те, що Антимонопольний комітет вказав на помилки.

4) Закупівля Рівненського обласного госпіталюЗ корупційним присмаком: як рівненський госпіталь ветеранів війни проводив тендер.

20160624113828 (1)

Директор госпіталю Андрій Бурачик довірився юристам-консультантам, які мали провести тендер чесно і безкоштовно для медиків. Але сталося не так, як гадалося…

У травні, співпрацюючи з приватною юридичною компанією, медзаклад провів тендер, у якому експерти знайшли ряд порушень Закону. ДФІ підтвердла виявлені громадськими активістами недоліки.  Медики ж порушень не бачили.

5) Закупівля меблів Луцькою міською радою:  Луцька міськрада заплатить за меблі понад 400 тисяч – дешевшого учасника «викинули» через формальності.

20151216151856

Луцька міська рада платить за канцелярські меблі понад 400 тисяч гривень – дешевшу пропозицію відхилили через формальності.

Участь у цій закупівлі брали пов’язані між учасники, тож активісти оскаржили цю закупівлю до Антимонопольного Комітету та Державної фінансової інспекції.

– Цим символічним рейтингом, в якому насправді немає переможців, а лише констатація втрат коштів платників податків, ми хочемо ще раз нагадати, про те що ми будемо контролювати ефективність витрачання бюджетних коштів, говорити про конкретні факти зловживань, називати конкретні прізвища відповідальних осіб, – каже координатор громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук.

* * *

Моніторинг закупівель відбувається у рамках проекту Рівненського агентства журналістських розслідувань «За чесний тендер на Рівненщині та Волині», підтриманого Міжнародним фондом «Відродження».

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса