Новини

Аграрії планують зібрати 515 тисяч тонн зернових

<P>На Рівненщині розпочалися жнива. Із 138 тисяч гектарів посівів поки що обмолочені лише 7,1 тисячі га. Аграрії області планують зібрати 515 тисяч тонн зернових — на 35 тисяч тонн менше, ніж планували. Причина — погодні умови. Найбільше постраждали посіви ріпаку.
<P>Показники області
<P>Зернові культури в області фактично почали збирати з 14 липня, тобто тільки з початку минулого тижня. Раніше розпочати жнива не було можливості — на Рівненщині йшли дощі. Станом на 17 липня вже скосили та обмолотили зернові культури на площі 7,1 тисячі гектарів, тобто лише три відсотки площ. Уже намолотили 18,5 тисячі тонн зерна при середній урожайності 26,1 центнера з гектара.
<P>Аграрники області планують зібрати зі 138 тисяч гектарів зернових усіх категорій понад 515 тисяч тонн. А це на 32 тисячі тонн більше, ніж торік. За словами заступника голови облдержадміністрації Юрія Благодира, урожай міг би бути значно більший. Раніше агропідприємства області планували зібрати понад 550 тисяч тонн. Однак проливні дощі та зливи, які пройшли останнім часом, усі плани зірвали. Що там говорити, коли тільки в Зарічненському районі за один день випала місячна норма опадів.
<P>— А по всій області за одну декаду випало шість декадних норм опадів, — зауважив пан Благодир. — Гідрометцентр таке погодне явище взагалі класифікує як стихійне. Крім того, що погані погодні умови не дозволяли розпочати збиральну кампанію, негода спричинила сильне вилягання посівів зернових. На окремих площах рослини взагалі загинули.
<P>Найбільших втрат зазнали посіви ріпаку. До початку дощів у деяких господарствах урожайність цієї культури сягала 25–40 центнерів з гектара. Проте зараз середня урожайність ріпаку склала 15,1 ц/га. Загалом озимий ріпак зібрали вже на 66 відсотках посівних площ, намолотили 19 тисяч тонн насіння. Фактичні втрати врожаю цієї культури становили понад 40 відсотків. На жаль, підсумками збирання цієї культури навряд чи вдасться перевищити результат минулого року.
<P>— Уже зараз за тонну продовольчого зерна пропонують від 950 до 1000 гривень, фуражного — 800–850, — зазначив Юрій Благодир. — Хоча зараз на ринку спостерігається дефіцит саме фуражного зерна п’ятого класу. Траплялися випадки, що фуражне зерно купляти за ціною продовольчого.
<P>Ближче до землі
<P>— У нашому господарстві засіяно 1017 гектарів зернових, — розповів голова СПС “Шпанівське” Микола Почтарук. — Це 400 гектарів пшениці, 140 гектарів — жита, 427 — ярих зернобобових, 320 — ячменю, 37 — вики, та 32 — гороху. Збирання врожаю ми фактично розпочали в суботу після обіду, як тільки зменшилась вологість. Зараз уже обмолотили більше 20 відсотків.
<P>Допомагають збирати врожай аграріям старенькі “Ниви”, іноземці “Домінатори”, “Форшріти” та “Джон Діри”. У СПС “Шпанівське” урожай збирають двома бригадами, використовують як власну техніку, так і орендовану.
<P>Намолочене зерно везуть на токи, де проводять багатоступеневий процес очистки.
<P>— Зерно поки не продаємо, — зауважив пан Почтарук. — Прийнятною для продажу пшениці третього класу вважаю ринкову ціну 1400 гривень за тонну. При такій вартості вдасться хоч частково компенсувати втрати від неврожаю ріпаку.
<P>А втрати ріпаку суттєві. Від контрастної зміни погоди лусочки ріпаку розкрилися, насіння висипалось. Довелося рослини просто скосити. Проте частковий вихід з ситуації все ж таки знайшли. Втрачене насіння використають як сердрат, тобто дозволять самосійним рослинам прорости і лише потім частину скосять на корм великої рогатої худоби, а частина стане природним добривом для цього ж поля. Крім здобутків, є у жниварів ще й безліч проблем, здебільшого глобальних. Це подорожчання пального і запчастин, велика зношеність техніки і погода… Проте про проблеми аграрії намагаються говорити менше — все одно ніхто суттєво не допоможе. Самі вже звикли боротися з труднощами.
<P>Єлизавета КОВАЛЬЧУК

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса