Статті

Чи повернеться “Інтер” на Полісся?

<P>Після першого вересня минулоріч телефон представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Рівненській області Дмитра Тарасюка був “гарячим”. Обурені жителі Дубровиччини запитували одне й те ж: “Чому з екранів зник телеканал “Інтер”, а натомість з’явились передачі Рівненської державної телерадіокомпанії?”
<P>Люди навіть погрожували на вибори не йти, доки трансляції улюбленого каналу не відновлять. Ще б пак, мати в глибинці лише три канали, тоді як у Рівному їх у середньому можна переглядати аж 13! “ГАЗЕТА” поцікавилась: чи зрушила справа з місця, і чи справді найгірше “телеменю” на Рівненщині – саме у жителів Полісся?
<P>
<BR>Чому зник улюблений телеканал?
<P>За словами Дмитра Тарасюка, “Інтер” взагалі не мав і досі не має ліцензії на право мовлення на 38-му телевізійному каналі у Дубровиці.
<P>— Натомість такий дозвільний документ ще 4 червня 2003 року одержала телекомпанія “ТЕТ”, — пояснює представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Рівненській області Дмитро Тарасюк. — Однак спеціалісти Рівненського обласного радіотелевізійного передавального центру (ОРТПЦ) вважали і досі вважають за недоцільне, а то й просто неможливе з чисто технічних причин випускати програми цієї телекомпанії на 38-й ТВК. Оскільки з передавача потужністю у 20 кіловат, що розміщений на вежі у селі Антопіль Рівненського району, на 39-му телевізійному каналі в ефір виходить “Інтер”. І якби у 2003 році у Дубровиці на 38-й ТВК вийшли програми телекомпанії “ТЕТ”, то у багатьох селах південної частини Дубровицького, Володимирецького, Рокитнівського, північної частини Сарненського районів люди взагалі не мали б можливості дивитися у якісному режимі ні передачі каналу “ТЕТ” з Дубровицької вежі, ні передач “Інтера” з Рівненської. Іншими словами, в ефірі утворилася б своєрідна каша, замішана на програмах двох телеканалів. Щоб уникнути цього, фахівці Рівненського ОРТПЦ й вирішили (свідомо, навіть у порушення чинного законодавства) перемістити трансляцію програм каналу “ТЕТ” на вільний в ту пору 30-й телевізійний канал, а через передавач згадуваного уже 38-го розпочати трансляцію того ж таки “Інтера”. Здавалося б, зробили добру справу для населення Дубровиччини, але…
<P>У червні цього року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення вирішила узаконити існування у Дубровиці 30-го телевізійного каналу й оголосила конкурс на право мовлення. З трьох претендентів переможцем конкурсу визнали Рівненську ОДТРК, яка отримала відповідну ліцензію і з 1 вересня цього року розпочала власне телевізійне мовлення на 30-му ТВК у Дубровиці. Нічого іншого, як виконати рішення Національної ради і повернути “ТЕТ” на 38-й канал не залишилось.
<P>— Офіційно до першого вересня цього року дозволу на мовлення на цій частоті не мала жодна телерадіокомпанія, — підтверджує слова пана Тарасюка голова Рівненської облдержадміністрації Віктор Матчук. — Влітку Нацрада провела конкурс, який виграла РОДТРК і з вересня розпочала мовлення. Так що все законно і немає нічого поганого в тому, що жителі північних районів отримали змогу дивитися місцеві новини та передачі.
<P>
<BR>Можливе і друге пришестя
<P>Чи реальним є повернення “Інтера” у поліську глибинку? Що для цього потрібно? Пан Дмитро каже, що для цього треба здійснити прорахунок частоти. Однак Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, слідуючи європейським курсом, прийняла рішення з 1 січня 2007 року припинити прийом заявок від телерадіоорганізацій на прорахунок частот в аналоговому форматі.
<P>— Україна поступово переходить на цифрове мовлення. Нацрада вже оголосила перший конкурс серед телерадіоорганізацій України на право мовлення в цьому форматі. Це стосується головним чином прикордонних областей — Закарпатської, Одеської, АР Крим та міста Києва, — продовжує співрозмовник. — Від керівництва області готується лист у Нацраду з пропозицією прискорити прорахунок частот у цифровому форматі на Рівненщині. Якщо такі частоти будуть прораховані, певно, звільняться аналогові частоти, які можна буде задіяти для відновлення трансляції Інтера.
<P>Це один з варіантів. Є й інший. Директор Рівненського обласного радіотелевізійного передавального центру Віктор Талімончик запропонував керівництву каналу “Інтер” самому звернутись до Нацради (ОРТПЦ такого права позбавлений) з проханням прорахувати аналогову частоту під малопотужний передавач у Дубровиці. Можливо, як виняток це і зроблять.
<P>Обурення жителів Дубровицького району можна зрозуміти, адже три канали, Перший Національний, “ТЕТ” і РОДТРК — це не 13, як у Рівному. Однак за словами Дмитра Тарасюка, вони б і того не мали, якби за керівництва областю Миколи Сороки і його заступника Ельбруса Абдуллаєва у Дубровиці і Зарічному не з’явилась телевежа. (На її спорудження витратили до 4,5 мільйона гривень). Як кажуть місцеві жителі, на цю “палку” тепер можна “вішати” будь-які передавальні пристрої. Однак частотний ресурс в області дуже обмежений. Наприклад, РОДТРК в Рівному працює вже на 59 каналі, а всього їх 60.
<P>
<BR>У Радивилові телеменю не краще
<P>Дмитро Тарасюк проблемною зоною в плані телебачення називає Радивилівський район, а також південь Демидівського, Млинівського, Дубенського районів. Адже там люди здійснюють прийом телепрограм усіма можливими сигналами.
<P>— Скажімо, мешканці Радивилова, використовуючи найрізноманітніші конструкції антен, приймають передачі із Луцька, Кременця, Рівного. Там немає якісного телебачення, — каже пан Дмитро. — Щоб змінити ситуацію, знову ж таки треба кошти, які керівникам районів самотужки не знайти. Вони потрібні на установку телевежі, яку в Демидівку завезли ще у 2000 році і яка досі лежить у розібраному вигляді. Введенням її в експлуатацію можна було б “закрити” проблемні для приймання телепрограм вказані вище райони. Однак звернення до обласної влади залишаються без відповіді.
<P>Загалом сьогодні більше 95% жителів Рівненщини мають змогу дивитися Перший Національний, 1+1 — 84%, ”Інтер” — 80%, більше — 50% НБМ 5 канал, Новий канал, канал “Україна”. Програми місцевих телекомпаній РОДТРК і “Рівне 1” відповідно мають можливість дивитися 65 і 48% глядачів.
<P>Що в телевізорах жителів області?
<P>У Рівному 13 каналів: Перший Національний, 1+1, СТБ, ІСTV, “Рівне 1”, “Інтер”, “ТЕТ”, Мегаспорт, НБМ 5 канал, Новий канал, М-1, РОДТРК, ТРК “Україна”.
<P>У Сарнах 4 канали: “Інтер”, 1+1, ТРК “Гравіс” (кіно), ТРК “Україна”.
<P>У Кузнецовську: “Інтер,” 1+1, місцева телекомпанія “Рівне-атом” і ІСTV (на одному каналі), Перший Національний, Новий канал, НТН і канал ТРК “Україна”.
<P>У Зарічному: 1+1, Перший Національний.
<P>У Дубні: НБМ 5 канал (замість Дубенської телестанції, яка втратила ліцензію), телекомпанія “Дубно”, яка працює на тимчасовому дозволі і готує документи на участь в конкурсі, оголошеному Нацрадою на право мовлення на 44 ТВК у Дубні.
<P>В Острозі, Корці, Гощі ситуація з телеменю майже така, як і в Рівному, адже там нормально приймаються сигнали з Антополя.
<P>За інформацією представника Нацради України з питань телебачення та радіомовлення у Рівненській області Дмитра Тарасюка.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса