Статті

Де у Рівному важко дихати?

<P>Упродовж останнього тижня мешканці Північного та району льонокомбінату задихалися від смороду. Сила нестерпного запаху збільшувалася з підвищенням температури повітря. Вже кілька років поспіль проблема нагадує про себе і змушує звертатись у різні інстанції, які мали б турбуватись про довкілля та безпеку населення. А один із читачів звернувся з листом до редакції. Розслідуючи проблему, ми принагідно з’ясували стан забруднення атмосферного повітря у Рівному в цілому та визначили, на яких вулицях міста у повітрі найбільше шкідливих речовин.
<P>Чим смердить на Льонокомбінатівській?
<P>“Хочу поділитися спостереженнями про екологію в окремому районі нашого міста, — розповідає в електронному листі на адресу редакції наш читач В’ячеслав Л. — Я живу на вулиці Льонокомбінатівській. Щовечора десь о 20-й годині в районі так званої “риббази”, що на вулиці Будівельників, починають щось коптити, швидше за все, механічно-дідівським способом, тому що дим з труби йде, як з тепловозної — ривками. Якщо немає вітру, а вночі літом його, як правило, не буває, мешканці вулиць Льонокомбінатівської, Фабричної, Будівельників і прилеглих змушені вдихати дим паленого дерева і напівфабрикатів. Крім того, у вихідні дні вже знову почав пробиватися “нез’ясований запах”, який часом наповнював усе місто Рівне в минулому році, чи то від очисних споруд, чи просто викидів виробництва. Цікаво, чи знають про це в міській санепідемстанції, чи “знайдуть” причину диму і нестерпного запаху в цьому році? Якщо це не виходить у міських служб, можливо, є сенс звернутися до республіканських фахівців, тим більше, що екологія в окремо взятому маленькому куточку міста впливає на загальну в цілому”.
<P>Наявність скарг на неприємні запахи у мікрорайоні “Північний” підтвердив завідуючий сектором управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту та оперативного інформування населення Рівненського міськвиконкому Олег Іконніков. Тож наступного вечора у згаданий у листі В’ячеслава час кореспондент газети подалася у “запашний” мікрорайон.
<P>Журналіст принюхується
<P>Біля будинків на Північному справді відчуваю досить неприємний запах, проте не диму… Запитую у чоловіка, котрий вигулює собаку, що це так пахне. Перехожий здивовано відповідає:
<P>— Ви, напевно, вперше в цьому районі, бо я живу тут уже кілька років і звик до нього. Це запах з очисних ставків Шпанівського спиртозаводу. Сморід відчувається у спеку, та й то, коли вітер у наш бік.
<P>На пагорбі, де знаходиться ТзОВ “Захід-Риба”, диму не було помітно, однак навколо підприємства вистелювався сивий туман, який поволі скочувався у долину з будинками. Біля самих воріт відчувався запах копчення. Саме в цю вечірню пору починає коптити рибу і приватний підприємець Олександр Горбачевський — цим він займається ще з початку 80-х років. Господар розповів, що з подібними скаргами ніхто не звертався, відколи він тут працює.
<P>— У ті роки коптильня була обладнана сучасним устаткуванням. Сьогодні ж за цим не вженешся, однак дим від звичайних дров не шкодить здоров’ю мешканців мікрорайону у тій кількості, в якій він до них доходить. Про це свідчать дозволи відповідних структур, що за цим стежать. Хоч підприємства й розміщують на околицях, та міста все ж розбудовуються. А ось що з приводу запахів у мікрорайоні сказала директор ТзОВ “Захід-Риба” Людмила Самковська:
<P>— Я й сама живу у цьому районі, і мої вікна виходять прямісінько на підприємство. Про те, що шкідливих викидів немає, мене переконали фахівці державного управління екології та природних ресурсів, які провели всі потрібні заміри минулого року. Справа у тім, що запах диму можуть відчути поблизу будинків, лише коли у той бік подме вітер, а низький атмосферний тиск стелитиме дим по низу, створюючи ефект туману. Сьогодні вагомішу проблему для мешканців створюють “пахощі” зі Шпанова, які проникають навіть на лоджії та балкони.
<P>— Неприємний запах може йти від очисних споруд неподалік ТзОВ “Захід-Риба” у Рівному, — припускає директор ДП “Шпанівський експериментальний завод харчових екстрактів” Петро Тиркус. — Поруч зі Шпановим знаходиться багато різних ставків. Ще кілька років тому на підприємстві переробляли мелясу (побічна продукція виробництва цукру з буряків, яка слугує сировиною для виробництва спирту – авт.), яку не використовують для корму худобі. Відповідно, були й відходи. Однак уже протягом трьох років переробляємо пшеницю, відходи з якої згодовують худобі.
<P>— У районі за Шпанівським спиртозаводом розташовані виробничі стоки. Вони нікуди не виходять, однак, при високій температурі випаровують неприємні запахи, — коментує начальник комплексної хімлабораторії Рівненського обласного центру гідрометеорології Богдан Сало.
<P>На проспекті Миру дихати легше
<P>— А щоб дослідити у повітрі вміст пилу, аміаку, діоксиду сірки, окису вуглецю, оксиду азоту, діоксиду азоту, фтористого та хлористого водню, фенолу формальдегіду та визначити кислотність атмосферних опадів, беруться проби на трьох стаціонарних постах, — веде далі співрозмовник. — Їх встановили у районі молокозаводу, залізничного вокзалу та біля колишнього м’ясокомбінату при виїзді на Луцьк.
<P>— Оцінку ступеня забруднення атмосферного повітря в місті проводять за матеріалами обласного центру з гідрометеорології, — пояснює спеціаліст відділу моніторингу зв’язків з громадськістю та екологічної експертизи Ірина Худоба. — Крім того, двічі на рік спільно з органами МРЕВ ДАІ державне управління екології та природних ресурсів проводить операцію “Чисте повітря”, заміряючи транспортні вихлопи СО2.
<P>Що ж робити рівнянам, які скаржаться на поганий запах біля своїх будинків і підозрюють, що він може спричинити шкоду їхньому здоров’ю?
<P>— Серйозним приводом виїхати на місце для вимірів та взяття проб може стати лише одна заява на ім’я головного лікаря санепідемстанції, — розповіла лікар відділу комунальної гігієни обласної санепідемстанції Олена Гошовська. — Це дозволить відрядити компетентних у згаданій проблемі спеціалістів та потрібне устаткування.
<P>— За завдану шкоду природному середовищу відшкодовуються збитки, які поповнюють Державний фонд охорони навколишнього природного середовища, — розповів заступник начальника управління екології та природних ресурсів у Рівненській області Веніамін Трало. — Таким чином щороку надходить близько півтора мільйона гривень. Ці кошти не забезпечують природоохоронну програму повністю, вони лише стимулюють її почати або допомагають завершити. За їх рахунок купують очисні фільтри для державних підприємств. А що стосується повітря, то у Рівному його найбільше забруднюють автомобільні викиди оксиду вуглецю. Найчастіше це відбувається поруч зі світлофорами, де машини зупиняються. Концентрація вихлопних газів у повітрі залежить від ширини вулиці та її провітрюваності. Приміром, на проспекті Миру легше дихати, ніж на Соборній.
<P><STRONG>Ірина БУДНЯКОВА</STRONG>

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса