Коментарі

Інваліди теж визнаються безробітними

<P>Громадянами з обмеженими фізичними можливостями опікуються служби, які забезпечують дотримання соціальних гарантій, допомагають вирішувати проблеми зі здоров’ям, працевлаштуванням. Один із напрямків роботи служби зайнятості — різноманітні послуги, які вона надає інвалідам. Про зміни у законодавстві, які стосуються громадян з обмеженими фізичними можливостями, роботу центру зайнятості з цією категорією громадян розповіла начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Рівненського обласного центру зайнятості Валентина ВАСИЛЬЄВА.
<P>— Служба зайнятості і до внесення змін у законодавство про зайнятість населення надавала свої послуги інвалідам, — роз’яснює Валентина Васильєва. — Ця співпраця мала консультаційно-інформаційний характер. 18 березня цього року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову діяльність”. У зв’язку з цим зміни торкнулися статті другої Закону України “Про зайнятість населення” (далі — Закон). Згідно з нею, інвалідів можна визнавати безробітними, але лише тих, які не досягли пенсійного віку. У разі відсутності підходящої роботи за особистою заявою інваліда спеціалісти центрів зайнятості надають йому статус безробітного, починаючи з восьмого дня після реєстрації як таких, що шукають роботу, без призначення допомоги по безробіттю та інших видів матеріального забезпечення на випадок безробіття. Зміни торкнулися і статті п’ятої Закону. Для осіб, які відносяться до категорії соціально незахищених громадян, а саме: жінок з дітьми віком до шести років, одиноких матерів з дітьми віком до 14 років або які мають дітей-інвалідів; випускників шкіл, вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, демобілізованих, яким надається перше робоче місце тощо, служба зайнятості бронює робочі місця на підприємствах, в установах, організаціях. Для інвалідів існує інша схема. Відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, на підприємствах, в установах, організаціях встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих.
<P>За словами співрозмовниці, зміни стосуються і статті 7 Закону — визначення підходящої роботи. Зокрема, при її підборі, окрім побажань самого інваліда, обов’язково враховуються висновки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
<P>— Якщо, наприклад, людина працювала на інженерній посаді, стала інвалідом і згідно з висновками медико-соціальної експертної комісії ця робота їй уже не підходить, ми шукатимемо їй інші, прийнятні варіанти працевлаштування, — пояснює пані Васильєва. — Щодо призначення матеріального забезпечення інвалідам, то тут теж є певні зміни. Вони передбачені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.10.2006 р. № 398, яким внесено зміни до Порядку надання допомоги з безробіття, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. № 307. Починаючи з 1 січня 2007 року, інвалідам, які втратили роботу з незалежних від них обставин і визнані в установленому порядку безробітними та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, допомога по безробіттю призначатиметься залежно від страхового стажу.
<P>Допомога по безробіттю не призначатиметься інвалідам з числа осіб, які визнані в установленому порядку безробітними та які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особам, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше шести місяців) перерви, звільненим з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України.
<P>Але норма чинного законодавства щодо оплати навчання інвалідів на курсах служби зайнятості залишається незмінною, тобто навчання здійснюється за кошти Фонду соціального захисту інвалідів.
<P>На осіб з обмеженими фізичними можливостями поширюються всі рекомендації спеціалістів служби зайнятості. Наприклад, якщо інвалід не відвідував центр зайнятості 30 і більше календарних днів, то він знімається з обліку.
<P>— Не зважаючи на певну невизначеність у законодавстві, сьогодні можемо говорити, що за 10 місяців цього року в службу зайнятості звернулось 391 осіб з обмеженими фізичними можливостями, з них статус безробітних набули 202 особи, працевлаштовано 107, — підсумовує Валентина Васильєва. — Усі вони відвідали семінари, пройшли професійно-діагностичне обстеження. Хочу зазначити, що торік була укладена чотиристороння угода між службою зайнятості, фондом інвалідів, управлінням праці і соціального захисту населення облдержадміністрації, центром професійної реабілітації інвалідів в Олександрії, яка сприяє комплексному вирішенню проблем інвалідів. Згодом до цієї угоди приєдналися фонд соціального страхування від нещасних випадків та регіональна комісія з питань діяльності підприємств, громадських організацій інвалідів.
<P>Третє грудня визнано Міжнародним днем інвалідів. До цього дня служба зайнятості приурочила заходи, які пройдуть у всіх базових центрах зайнятості. У Демидівському, Здолбунівському районах вже провели “круглі столи”. У Костополі відбулася координаційна нарада з представниками влади, керівництвом фонду інвалідів, на якій обговорювались актуальні аспекти життя інвалідів та перспективи роботи на наступний рік. Рівненський міський центр зайнятості провів ярмарок вакансій для незайнятого населення та інвалідів. У Гощі запланований семінар для роботодавців з питань надання послуг служби зайнятості інвалідам, на базі Колківської сільради у Дубровицькому районі пройде день інформування населення.
<P>За словами Валентини Васильєвої, в обласному центрі з ініціативи служби зайнятості теж пройде розширена нарада за участю облдержадміністрації, представників фондів і служб, які опікуються інвалідами, з обговорення проблем соціального захисту інвалідів та прийняттям конструктивних рішень.
<P><STRONG>Олена ТОЛОЧИК</STRONG>

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса