Статті

Коли зникнуть ЖКи і хто прийде на їхнє місце

Ще донедавна управлінці переконували, що вже 1 липня усі ЖКП країни, в тому числі й міста Рівного, зникнуть наче бульбашка на воді. Тож рівнян заликали створювати ОСББ або ж обирати домоуправителів. Процедура «переходу» від одного до іншого не проста, але вона того варта, – запевняли чиновники. Мовляв, це щось кардинально інше, реформування ж відбувається на рівні країни! Однак за два тижні до повної ліквідації житлово-комунальних підприємств реформатори, які спочатку намагалися діяти радикально, стишили хід реформ чи то й взагалі зробили крок назад. 14 червня у Верховній Раді прийняли закон, згідно з яким ЖКП отримують черговий життєдайний «ковток повітря». Тепер, відповідно до документу, ЖКП діятимуть доти, доки рівняни не створять ОСББ чи не знайдуть домоуправлінців, пише “Голосно”.

«Втілюючи в життя ленінські ідеї…»

До сьогодні ми користуємося жилово-комунальним кодексом, який затверджували ще у 80-х роках минулого сторіччя. Документ, що є у вільному доступі на сайті Верховної Ради, починається вельми цікавими словами. А якщо згадати, що в країні триває процес декомунізації, то й поготів:

«В результаті перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції в нашій країні було створено необхідні передумови для розв’язання однієї з найважливіших соціальних проблем – задоволення потреби трудящих у житлі. Втілюючи в життя ленінські ідеї побудови комуністичного суспільства і здійснюючи курс на підвищення матеріального та культурного рівня життя народу, Радянська держава послідовно реалізує розроблену Комуністичною партією програму житлового будівництва». Це реальний документ, за яким донині діє вся система ЖКГ України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Потрібно» на «бажано»: чи варто рівнянам боятися нових санітарних норм для дитячих садочків?

Як є, так добре: верхи впроваджують – низи не виконують

Фахівці зауважують, що реформувати «совковий» житлово-комунальний кодекс намагалися не раз і не два. Але довести ці реформи до логічного завершення не вдавалося ніколи. Зазвичай справи «гальмували» на місцях.

– Боюся, що і цю реформу впровадити до кінця, як і попередні, не вдасться, навіть врахувавши те, що вона доволі поверхнева. Система настільки вкорінилася, що вже досить важко щось змінити. До того ж існує спротив на місцях. Як приклад: у 2009 році було запроваджено побудинковий тариф, у Рівному його вдалося запровадити лише через три роки. На жаль, для сфери ЖКГ це нормальна практика: вгорі впроваджують нормативні акти, а в низах їх просто не виконують. До всього вже зараз дуже мало кваліфікованих кадрів, багато хто не сприймає або ж просто не розуміє необхіднсті реформування, – роз’яснює експерт із житлово-комунального господарства Сергій Пінчук.

Законна «шпаринка» для ЖКГ

Закон, що мав докорінно змінити галузь житлово-комунального господарства, передбачав ліквідацію «совкових» підприємств. Проте, що буде після цього, до кінця не розумів ніхто. Бо у Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», зокрема у статті 13, яка визначає терміни впровадження цього закону, ніяких роз’яснень не було. Кілька днів тому, 14 червня, Верховна Рада внесла роз’яснення. Та, на думку Сергія Пінчука, це лише «шпаринка», яка дозволяє ЖКП існувати доти, доки їм дозволить існувати місцева влада. Хіба що нардепи приймуть «поправку до поправки».

– Тепер в документі зазначили, що ЖКП існуватимуть до того часу, поки місто не обере управителів для багатоквартирних будинків. У той же час чітко визначеного кінцевого терміну, коли місто повинне призначити управителя, – не вказали. Тож терміни існування ЖКП напряму залежать від волі місцевої влади. І якщо теоретично місто не визначатиме домоуправителів, то, відповідно, ЖГП працюватимуть вічно. От і виходить, що реалізувати цю реформу, як і інші, що намагалися впровадити впродовж 25-ти років існування нашої країни, стає неможливо, – пояснює фахівець.

На обслуговуванні знаються прибалти?

Щоб забезпечити конкуренцію серед домоуправителів, місцева влада вирішує запросити на ринок прибалтійську компанію CIVINITY. Презентацію її надбань місяць тому влаштували у міській раді. По тому, про всю специфіку роботи компанії розписали та поширили у місцевих ЗМІ. Відомо, що ця компанія уже розпочинає роботу на Львівщині та в окремих мікрорайонах столиці.

Роблять нібито все для народу:

– Звісно, ціни різняться від Прибалтики, адже населення в Україні має інші доходи. І якщо у Києві ми готові обслуговувати квадратний метр за 3,62 гривні, то у Львові йдеться про 2,30 грн. Якою може бути ціна для Рівного — ще визначимося. У наші послуги входить: управління будинком, технічний аудит, прибирання, вивезення сміття, капітальний ремонт. Для останнього зазвичай створюємо спеціальний накопичувальний фонд, – роз’яснював тоді Вітолдас Сапожніковас, виконавчий директор міжнародної групи підприємств «CIVINITY».

Будь-яка примха – за ваші гроші

Як працюватиме ця компанія, поки говорити рано, як і про те, яких фахівців запросить на роботу. За словами Сергія Пінчука, цілком ймовірно, що це будуть ті ж самі працівники ЖКГ.

– Це не добре і не погано. Просто рівнянам варто бути готовими до того, що компанії, які створені для того, щоб заробляти на наданні послуг для жителів міста, таки на цьому зароблятимуть. Те ж стосується і приватних ЖКП, які так популярні у Тернополі. На жаль, приклад рівненського приватного житлово-комунального господарства був не зовсім вдалим і створив чимало клопоту…

Розглянемо на прикладі, яка ж відмінність між найманим домоуправителем (будь то приватне ЖКП чи іноземна компанія) та ОСББ. ОСББ – це об’єднання людей, де ніхто ні на кому не заробляє. Це те ж саме, що ви із сусідами вирішили посидіти за святковим столом. Для цього вам потрібно зібрати кошти, купити продукти, приготувати вечерю іпісля всього помити посуд. Найманий домоуправитель – це той, хто вирішує ваші проблеми, але за окрему плату. Це та ж сама вечеря з друзями, тільки організована в кафе: ви не переймаєтеся ні про приготування їжі, ні про миття посуду, однак грошей затрачаєте більше.

Господарі знайдуться

Компанії, які планують вийти на ринок обслуговування багатоквартирних будинків, поширюють чимало «лякалок», що для управління будинками потрібні спеціалісти. На переконання Сергія Пінчука, щоб утримувати будинок, достатньо просто господаря.

– Звісно, будинок – це складна інженерна конструкція. І якщо потрібно буде виконати поточний чи то капітальний ремонт, то без рук професіоналів не обійтися. Але давайте будемо чесними: ЖКП, які зараз існують, займаються лише поточним утриманням будинків, бо коштів на проведення капремонтів не вистачає. Я певен, що особливих вмінь не потрібно, щоб підмітати біля будинку, мити під’їзди, викликати раз на рік фахівців служби, які перевірять димовентиляційні канали чи проведуть дизифекцію, запросити електрика. Тобто просто утримувати будинок люди можуть і самі. В інших випадках запрошують фахівців. Важливо просто, хто відбиратиме тих фахівців: ви чи хтось за окрему плату робитиме це замість вас, – роз’яснює Сергій Пінчук.

Загалом по Україні внаслідок цієї реформи дещо змінилося у сфері ЖКГ лише для 15% мешканців багатоквартирних будинків. Адже одні створили ОСББ, інші знайшли собі домоуправителів. Решта знову потрапляє під вплив влади.

– Складається враження, що ця реформа спрямована на те, щоб ліквідувати монополію ЖКГ і запустити систему управителів. Зараз більше 1100 будинків міста Рівне не визначилися із формою управління. Це означає, що міська влада їм добровільно-примусово призначатиме управителів. Відповідно, для пересічних мешканців нічого не змінюється. Принаймні на перших порах, – говорить фахівець.

…І пожалітися нікому

Рівняни, які не поспішають створювати ОСББ або ж вирішувати питання домоуправління, згодом можуть стати заручниками ситуації, – вважає Сергій Пінчук.

– По-перше, якщо раніше міська влада могла всіма можливими і неможливими способами стримувати ріст тарифів, то тепер впливу на цінову політику домоуправлінських компаній місцеве керівництво не матиме. По-друге, рівнини не знають, кого призначать управляти їхнім домом. Це буде вирішено в результаті конкурсу. Чи будуть це кияни, чи рівняни, чи, можливо, прибалти – невідомо. І, по-третє, коли раніше будинок обслуговувало міське комунальне підприємство, то важелі впливу на нього були. Принаймні, було кому поскаржитися. Тут же жалітися не буде кому. От, власне, те, що зараз називається «реформа», – підсумовує Сергій Пінчук.

Експерт не береться прогнозувати наслідки таких реформувань. Проте зауважує, що домоуправлінських компаній, які отримають всі «карти в руки» і зайдуть на Рівненський ринок, за бажання буде не так легко позбутися.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса