Коментарі

Кому невигідна реконструкція “Будинку Одягу”?

<P>Масштабні справи та проекти завжди зустрічають критично, такий уже менталітет. Прояви бувають різні: від гострого засудження та протесту, до тихої нелюбові.
<P>У хід ідуть різні методи — від прямих звинувачень до чуток. Схожа ситуація нині розгортається довкола проекту розбудови відомого в Рівному торгового закладу — “Будинок Одягу”. Нещодавно одне з громадських об’єднань оприлюднило звернення із вимогами до ініціаторів проекту розбудови та вдалося до акції протесту.
<P>А громадська рада — проти!
<P>Публічне обговорення проекту розбудови “Будинку Одягу” на шпальтах газет почалося навесні цього року (“ОГО”, №10 від 8 березня 2007 року). Однак, як виявилося, численні публікації не лише поінформували громаду про плани забудовників, а й викликали запитання та вимоги.
<P>Зокрема, ще в червні громадська рада Рівного (неформальне об’єднання представників деяких громадських організацій та рухів) звернулася до ініціаторів проекту та міської влади з листом. У ньому висловлювався протест проти розбудови торгового закладу поруч із Свято-Воскресенським собором у центрі Рівного та ставилася вимога відбудувати дзвіницю, яка була зруйнована в 60-х роках ХХ століття, закласти алею Примирення та створити в закладі музей Християнства Великої Волині. Забудовники та протестуючі зустрічалися, однак кожен залишився при своєму.
<P>Чергові акції протесту громадська рада провела вже у листопаді. Вимоги — незмінні. Додалося наполягання, щоб “Будинок Одягу” не розбудовували в висоту та вшир.
<P>— Довкола храму повинна бути так звана санітарна зона, в межах 500 метрів не може бути торгових чи розважальних об’єктів, — розповідає співкоординатор ради Сергій ЛЕЙЧУК. — А в оновленому комплексі планують створити супермаркети, де продаватимуть серед іншого й алкоголь. Крім того, там будуть розважальні заклади, це — неприпустимо. Існуюче приміщення “Будинку Одягу” планують зробити на декілька метрів вищим та ширшим, таким чином собор не можна буде побачити, скажімо, від краєзнавчого музею. Крім того, ми вважаємо, що поруч із Свято-Воскресенським собором варто створити музей духовності, адже місто має лише одну музейну установу. Ми чули, що в новому підземному торговому комплексі планували створити музейний куточок, то чому б там не створити повноцінний музей. Якщо інвестори віддадуть частину площі під духовний центр, вони матимуть більший прибуток. Безперечно, будівництво має бути, бо в проект вклали значні гроші, але й про духовність не слід забувати. Археологічні розкопки засвідчили, що на тому місці колись був могильник, то як можна будувати на кістках? Проект мали б винести на широке обговорення громадськості. Того, що було зроблено, недостатньо. Не можна віддавати всю землю в центрі під євробазар.
<P>
<BR>“Хай будують та оновлюють місто”
<P>Між тим поборників духовності не бентежать інші торгові та розважальні заклади, які знаходяться неподалік собору — магазини, кафе, ресторан, зал ігрових автоматів. Принаймні проти них вони листів не складають та мітингів не проводять. Не заперечують вони, щоб духовний центр став сусідом торгових рядів. Мовляв, їх можна буде розділити візуально, архітектурними засобами. Крім того, під час полеміки щодо розбудови йшлося й про те, що вона матиме негативний вплив на навколишню територію та будинки.
<P>З останнім твердженням не погоджуються архітектори та керівники міста.
<P>— Проект відповідає усім будівельним та архітектурним нормам, у нас немає до нього жодних претензій, — розповідає начальник управління архітектури та містобудування Рівненського міськвиконкому Анатолій ХРАБАН. — Він отримав необхідні погодження. А ті розмови про якісь тріщини в будинках — то це вияв звичайної некомпетентності. Що ви думаєте, якби така загроза була, хтось би давав дозвіл на будівництво? Хіба комусь хочеться йти до тюрми добровільно?
<P>Наявність необхідних погоджень підтверджує й заступник міського голови з економічних питань Сергій ВАСИЛЬЧУК:
<P>— Проект двічі виносили на міську архітектурну погоджувальну раду. Ініціатори розбудови “Будинку Одягу” споруджуватимуть підземне торгове містечко. Його можна було б з’єднати з другою чергою так званого метрограду, який планується спорудити під Театральною площею. Крім того, майдан Короленка будуть облаштовувати, там створять зону відпочинку для рівнян. Як мені відомо, з керівництвом Свято-Воскресенського собору всі свої дії забудовники погодили ще на стадії проектування. І взагалі мене дивує, як організація, яка ніде не зареєстрована, може щось вимагати. Забудовники провели ґрунтовні маркетингові, логістичні дослідження, розробили серйозний проект, отримали дозволи. Хай будують, створюють нові робочі місця та оновлюють місто.
<P>Як з’ясувалося, інвестиції підуть не лише на будівництво та облаштування майдану, виділені кошти й на реконструкцію мереж.
<P>— За кошти забудовників ми замінимо старі труби в цьому районі, каналізаційний колектор, оновимо мережі від вулиці 16 Липня і до центру, — розповів начальник РОВКПВКГ “Рівнеоблводоканал” Володимир ХОМКО. — На насосній станції, яка обслуговує цю частину міста, вже поміняли насосне обладнання. Усі роботи можуть обійтися у кілька сотень тисяч гривень. Думаю, що для нас та мешканців центральної частини міста це непоганий подарунок.
<P>
<BR>Проект має і соціальну складову
<P>Світ навколо нас змінюється і ми маємо йти вперед та робити наше місто кращим, а не зберігати звичну картину: поламані лавочки, неприбрані газони, фонтани, які роками не працювали і перетворилися на смітники, такої думки дотримуються ініціатори розбудови — АТЗТ “Фірма “Одяг”.
<P>— Я вже втомився переконувати, що саме собор, який так відстоюють протестувальники, є домінантою, центральною частиною оновленого майдану, — підкреслює почесний президент, голова спостережної ради АТЗТ “Фірма “Одяг” Олександр ОВЕРЧУК. — Про це я не раз говорив у численних інтерв’ю, які давав цього року місцевим ЗМІ. Ми свідомо розділили потоки людей, які прямуватимуть до собору та до торгового центру: один — до храму, другий — до краму. Передбачено облаштування церковного дворика. Що ж до розважальної складової нашого майбутнього комплексу, то в “Будинку Одягу” ніколи не було й не буде азартного бізнесу чи ігрових автоматів. Це наша принципова позиція! Але будуть там кафе, кондитерські, дитячі ігрові кімнати. Ми не проти духовного центру, але хіба правильно його створювати в торговому закладі? Що ж до дзвіниці, яку пропонується відновити, то колишнє місце її розташування не входить до території, відведеної під будівництво. Звісно ж, інтерес до нашого проекту свідчить про активність громади. Хай люди цікавляться, вивчають, мають якомога повніші відомості, а не керуються чутками та заявами некомпетентних осіб. Дуже хотілося б, щоб завершився потік дезінформації. Наш проект має не лише комерційну, а й соціальну складову. Фактично ми по-новому облаштуємо частину центру Рівного, профінансуємо оновлення комунальних мереж, створимо 500 нових робочих місць. Хочеться, щоб мешканці зрозуміли, що інвестор не просто прийшов, орендував землю та зразу рахує прибутки. Місто отримує інвестицію, городяни — робочі місця та нове місце для покупок і відпочинку, бюджет — додаткові кошти, за які можна буде реалізувати соціальні проекти. Для того, хто вкладає, ситуація інша. Проект зможе окупитися лише за 7–10 років.
<P>
<BR>Поки що представники неформального об’єднання і торгового закладу наводять свої аргументи та беруть тайм-аут. І ті, й інші переконані в своїй правоті, заявляють про відкритість до діалогу. Хоч і не збираються поступатися. Чим вирішиться суперечка навколо великої будови в центрі Рівного та чиї інтереси переможуть, стане відомо вже невдовзі — в наступному році.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса