Статті

На Рівненщині бачили отруйну хмару

<P>Останні дні у Рівному тільки й розмов, що про екологічну катастрофу на Львівщині, де в понеділок увечері зійшли з рейок 15 вагонів, завантажених жовтим фосфором. Упродовж вівторка рівняни з тривогою чекали наближення до міста отруйної хмари з токсичними сполуками фосфору. Називали навіть орієнтовний час: 17-та година.
<P>Зачиняли вікна, обдзвонювали знайомих і родичів, які мешкають ближче до Львівщини, і ділились побоюваннями на інтернет-форумах: у кого, мовляв, уже щось болить?… Слава Богу, ніби пронесло. Влада запевняє: здоров’я жителів області – поза небезпекою. Проте в селах Радивилівського району, що межують із Львівщиною, люди вже скаржаться на погане самопочуття. І кажуть: злощасну хмару вони таки бачили — ще в понеділок увечері та вранці у вівторок.
<P>Уночі з вівторка на середу в зоні ураження на Львівщині знову сталося займання. Коли номер готувався до друку, рятувальники засипали агресивні сполуки содою та піском.
<P>За словами віце-прем’єра Олександра Кузьмука, який перебуває на місці аварії, там постійно проводять моніторинг стану повітря, води і ґрунту. За його словами, наразі перевищення концентрації фосфору не зафіксували і необхідності для примусової евакуації населення немає. Проте медики радять батькам вивезти дітей з навколишніх сіл. А також виїхати тим людям, які страждають на хронічні захворювання.
<P>Кореспондент телеканалу “Рівне 1” Олександр Курсик побував на місці події на Львівщині у вівторок:
<P>— Упродовж дня хмара з продуктами згоряння фосфору ставала то більшою, то меншою. У принципі, завжди залишалась на місці через відсутність вітру. Працівників МНС тут багато, десь близько двохсот чоловік. У епіцентрі працює 118 людей. Вони працюють по півгодини, потім міняються.
<P>Головлікар СЕС готовий скупатись у Хрінниках
<P>Як розповів головний лікар Рівненської обласної санітарно-епідеміологічної станції Геннадій Шевченко, у села Радивилівського району, розташовані найближче до місця техногенної катастрофи — Пляшеву, Острів, Нову Митницю, Митницю й Рідків — виїжджали спеціалісти обласної СЕС. За результатами аналізів, відібраних на місці, у повітрі вміст фосфорного ангідриду становить 0,002–0,009 міліграма на метр кубічний, при допустимій нормі 0,15 міліграма на метр кубічний. У питній воді — 0, 04–0,035 при межі 3,5 міліграма на метр кубічний. Брали на аналізи і воду у місцевій річці Пляшівка, де теж не виявили перевищення від норми.
<P>— Ми й надалі будемо моніторити ці місця, — сказав Геннадій Шевченко. — Потім при потребі відслідкуємо й інші населені пункти. Загрози ніякої там немає. Паніка є, та це все на рівні чуток. Особисто я допускаю дітей відпочивати у Хрінники (недалеко від цих сіл ) і несу за це відповідальність. Якщо потрібно буде, то сам поїду туди і скупаюсь.
<P>“Погано почувалися майже всі”
<P>Тим часом у четвер-п’ятницю шість десятків дітей із сіл Рідківської сільради на Радивилівщині вивезуть в оздоровчий табір, повідомила голова сільради Любов Войтишин. Семеро діток вже відправили на оздоровлення.
<P>— Дехто самостійно бере рідних і виїжджає подалі від села, де у кого є родичі, — каже вона. — У ці дні погано себе почували майже всі. Пекло у горлі, а також пекла шкіра і мучили головні болі. Фельдшер Рідківської лікарської амбулаторії Марія Войцович розповіла, що люди один за одним звертались у амбулаторію — скаржились на головні болі, гіркоту у роті, у декого пекли очі.
<P>— Приходили, купували активоване вугілля, глюконат кальцію, ми їм радили пити воду з содою, — каже Марія Войцович. — У понеділок ввечері здалеку ми бачили білу хмару, яка пішла на Митницю й Нову Митницю. Думали, що то на дощ, за нею сіл видно не було. А у вівторок людей 25 звертались до нас, бо зле було їм. У селі паніки немає, але всі сидять за зачиненими вікнами, худобу не випасають.
<P>Кажуть, що коли у Новій Митниці двом діткам стало погано, їхня матір навіть не звернулась у ФАП, а одразу ж поїхала у Рівне до родичів.
<P>Фельдшер ФАПу у с.Митниця Ольга Ковальчук підтверджує: село у понеділок повністю було оповите білою хмарою. З півдев’ятої вечора до першої ночі, за спостереженнями людей, хмара повністю розвіялась. А наступного дня селянам паморочилася голова, пекло у горлі.
<P>— Комісія, яка працювала в наших селах, дозволила людям їсти овочі й фрукти,— каже Ольга Ковальчук. — Але ніхто не знає, що буде, як випаде дощ і фосфор піде у землю.
<P>Завідувач ФАПу у с. Пляшева Радивилівського району Віталій Грушеницький каже, що люди, які часто хворіють, скаржилися на печію в горлі.
<P>— У вівторок о сьомій ранку, коли був на околиці села, то відчував запах кислоти. Ця хмара пройшла в обхід нашого села. У вівторок зранку наша працівниця обійшла усі двори, дала людям рекомендації, щоб не виводили дітей на вулицю, не пили молоко. Уже ближче до обіду отримали інформацію про те, що не можна випасати худобу. Молоковози не приймають молоко.
<P>Фосфор на Львівщині гасили піною з Сарн
<P>Начальник Рівненської дирекції — заступник начальника ”Львівської залізниці” Ярослав Коник, який знаходиться на місці події, повідомив, що нині на тутешній ділянці залізниці вже розпочалися ремонтні роботи.
<P>— Наразі вагони уже не горять, — повідомив він. — Вночі з вівторка на середу фосфор потрішки ще горів, але МНСники, які тут працюють, запевнили, що займання більше не буде. Зараз усі сили направлені на ліквідацію екологічних наслідків аварії та відбудову залізничних колій.
<P>— Маю надію, що за добу вдасться відновити звичний рух транспорту, — припустив Ярослав Коник.
<P>З його слів, екологи, які працюють на Львівщині, запевнили, що небезпеки здоров’ю людей, які будуть проїжджати повз це місце, немає.
<P>— Мешканці тутешніх сіл не панікують, — продовжує чоловік, — я побував у кількох з них особисто. Люди живуть і працюють як і раніше. Виїхали здебільшого ті люди, у яких маленькі діти, та ті, що страждають від хвороб дихальних шляхів.
<P>Ярослав Коник розповів, що Рівненщина допомагала у ліквідації пожежі.
<P>— Пожежні потяги з піною приїздили практично з усіх сусідніх областей. Рівненська не стала винятком. Спеціальні потяги з Сарн та Здолбунова привезли піну, якою пожежники гасили полум’я.Потяги йдуть в об’їзд
<P>— Аварія біля Львова вплинула на рух залізничного транспорту і в нашій області, — прокоментував ситуацію начальник вокзалу станції ”Рівне” Олександр Мулявка. — Нам довелося змінити маршрути руху потягів, які прямували до Львова та через область. Змінився відповідно й графік їх руху. Електрички їдуть поки лише до Ожидова Львівської області. Далі, за рахунок Львівської залізниці, пасажирів автобусами та маршрутками відвозять до станції Красне. Там люди пересідають на іншу електричку і прямують до місця призначення. Пасажирські потяги, які їхали через Львів, рухаються зараз об’їзними маршрутами.
<P>Начальник вокзалу станції ”Здолбунів” Віталій Козлюк також запевнив, що дістатися на Львівщину нескладно:
<P>— Ми намагаємося зробити усе можливе, щоб люди змогли вчасно доїхати до місць, куди прямували. Усі зайві витрати на дорогу пасажирам обов’язково компенсує Львівська залізниця. Згідно з правилами пасажирських перевезень, якщо пасажир не зміг вчасно дістатися до місця призначення з вини залізниці, вона відшкодує йому усі затрати на дорогу.
<P>Приймайте душ
<P>У чистому вигляді фосфор, за умови, що він герметично закритий, не містить небезпеки для навколишнього середовища. Проте, коли цей елемент вступає в контакт з відкритим повітрям, він загорається і стає отруйним.
<P>У повітрі він осідає у вигляді туманів та хмар. Ковток такого повітря може обпекти дихальні шляхи та викликати серйозні ускладнення на серці.
<P>Жовтий фосфор, який загорівся внаслідок аварії на Львівській залізниці, хоч і є отруйною речовиною, в твердому вигляді не шкодить здоров’ю людини, стверджують фахівці Інституту неорганічної хімії. Утім він викликає сильні опіки при контакті зі шкірою, а особливо небезпечним стає під час займання. Невелика доза окису фосфору може спричинити запалення дихальних шляхів, серцеві напади, навіть інфаркти.
<P>Серед симптомів отруєння фосфором — галюцинації, сильний біль в животі, безсоння. В дні, коли фосфорна кислота висить у повітрі, краще не виходити з будинку. Фахівці радять одягати якомога більше одягу, бажано захисного, користуватись респіраторами та протигазами, частіше приймати душ. Вода нейтралізує дію отруйної речовини.
<P>Пийте активоване вугілля
<P>Наталія ЦИПЛІНСЬКА, завідувачка загального неврологічного відділення Рівненської центральної міської лікарні:
<P>— Зрозуміло, що після аварії, яка сталася, люди запанікували. Це нормальна реакція. Бо кожен з нас хвилюється за здоров’я рідних та близьких. Такий стан можна охарактеризувати як реактивно-ситуаційний невроз. Проте треба заспокоїтися. Оскільки погода сонячна, то ця хмара розсіється в атмосфері до п’ятниці-суботи.
<P>Очевидно, що ми всі отримали мінімальну дозу токсичного ураження парами жовтого фосфору. Через те у вівторок багато людей скаржилися на першіння в горлі, нежить, головний біль. Тому раджу випити активованого вугілля, що є найкращим природним абсорбентом. До того ж треба випити й соди. Розвести чайну ложку на півтора літра води. Окрім того, пити більше води, до двох-трьох літрів на день, при умові, що людина здорова.
<P>Завісьте вікна марлею
<P>Віктор МАРТИНЮК, завідувач відділення інтенсивної терапії, екстракорпоральних методів детоксикації Рівненської обласної клінічної лікарні:
<P>— Жовтий фосфор в рідкому вигляді при контакті з повітрям легко спалахує й утворюється білий газ. При його контакті з водою утворюється фосфорна кислота. При поданні в організм відбувається подразнення дихальних шляхів, кашель, першіння в горлі, зміна голосу. При більшій концентрації, коли пари фосфору попадають в організм, у людини виникають кишково-шлункові розлади. При високих концентраціях — ураження кісток, кісткового мозку та некрозу печінки.
<P>На сьогодні, станом на середу, у нас як такої загрози немає, тому людям хвилюватися не потрібно.
<P>Для безпеки треба якнайменше знаходитися на вулиці, не відкривати вікна, або ж завішувати їх марлею, просоченою розчином соди, й пити лужні мінеральні води для нейтралізації кислоти.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса