Новини

Небо плакало за розстріляними євреями

<P>Вшанувати пам’ять загиблих земляків під час Голокосту на Рівненщину приїхали євреї. У неділю делегація з Ізраїлю разом з праведниками народів світу (люди, які під час Другої світової війни рятували євреїв — авт.) відвідала місце масового розстрілу євреїв, що у селі Невіркові Корецького району.
<P>У яру при виїзді з села Великі Межирічі в бік Невіркова фашисти у червні-вересні 1942 року розстріляли понад 3000 чоловіків, жінок, дітей єврейської національності — мешканців Великих Межиріч та навколишніх сіл.
<P>— Це був дуже страшний час, — зі сльозами на очах розповідає праведниця народів світу Софія Анджейкович. — Людей примушували копати собі могили, роздягатися догола. А маленьких дітей використовували як мішень — їх підкидали догори, а потім розстрілювали й засипали вапном. З кожного куща тут капала кров. Не багатьом вдалося втекти з цього чорного яру. Ті, хто вижив, тепер зберігають пам’ять про ці страшні дні в нашій історії.
<P>Так, у 1992 році на цьому місці на спонсорські кошти Валентин Черемуха та єврей Ілля Купершмід побудували перший у Рівненській області пам’ятник та огородили місце захоронення розстріляних євреїв, які були замучені й по-звірячому вбиті фашистами.
<P>А в 2005-му на цьому ж місці встановили пам’ятні дошки подяки для праведників народів світу, які у роки війни рятували євреїв від смерті, та з іменами євреїв-партизан та воїнів з Великих Межиріч і навколишніх сіл.
<P>Голова делегації євреїв Ісраєль Зінман розповів, що вони вже не вперше приїжджають в Україну, аби люди не забували трагедії, яка сталася, та побачили на власні очі місце страшної трагедії. — Сьогодні зібралося три покоління людей, — наголосив пан Зінман. — Ми хочемо, щоб таке більше ніколи не повторилося. І майбутні покоління знали історію й імена тих людей, котрі врятували нас у той страшний час.
<P>Сільський голова с. Великі Межирічі Галина Демчук зазначила, що ніколи людство не повинно забути цю страшну трагедію.
<P>— Ми всі повинні зробити так, щоб це не повторилося, й ніколи не забувати тих людей, котрі загинули під час війни, — наголосила сільський голова.
<P>Як тільки розпочалося вшанування й євреї запалили шість символічних свічок, які символізують 6 мільйонів євреїв, які загинули, одразу ж у небі почувся гуркіт грому, вдарила блискавка й почався сильний дощ.
<P>— Бачите, і небо з нами плаче, — зауважив пан Зінман. — Це відбувається щоразу, як ми приїжджаємо.
<P>Проте через хвилин десять дощ вщух і яскраво засвітило сонце. Над пам’ятником розстелили свій національний прапор, а на ньому Тору (єврейська Біблія) й почали читати молитви. Ніхто не міг стримати сліз. Згадували люди й ті страшні часи, коли все це відбувалося.
<P>А наприкінці вшанування, взявшись за прапори, утворили коло довкола місця захоронення й поклали квіти на могили.
<P>Опісля того делегація поїхала у Великі Межиричі, щоб побачитись із знайомими та рідними, які там живуть. До того ж у середу євреї відвідають урочище Сосонки, де німецько-фашистські військові розстріляли 17,5 тисячі євреїв під час Другої світової війни.
<P>Оксана МИРОНЧУК

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса