Новини

Оберігаємо виноград від хвороб

<P>Не секрет, що всім відома бордоська рідина уже не діє на збудників хвороб — вони призвичаїлись до неї. Інші ж протигрибкові речовини за функціями поділяють на дві групи. Назви цих груп вказані на упаковках.
<P>Контактні — працюють на поверхні листя: не дають спорам грибка прорости тільки там, де контактують з ними. В тих місцях, куди фунгіцид не потрапив, навіть поруч — на два міліметри — спори проростають. І вже ніщо тоді не допоможе, хоч купайте листя в ньому. Такі всі мідні препарати — бордоська рідина, хлорокис міді, купрозан, сірка. Системні фунгіциди проникають у тканини рослин і через два-три тижні знищують інфекцію. Це — сіробуліни (стробі, квадріс, зато), скор, ридоміл-голд, сандрофан. Розвинену грибницю вони знищити не можуть, хоча і затримують її ріст спороношення. Обробляти ними потрібно профілактично, до масового зараження. Розкладаються ці речовини повільно, оброблене ними не можна їсти місяць. Щоб не викликати у грибків призвичаєння до стробулінів, роблять перше і третє обприскування, а друге — скор, ридоміл-голд, а також тілт-250 від оїдіуму, а із контактних — хлорокис міді. Зауважу, що непідроблені препарати можна купити на базах фірм-представників у великій розфасовці, але обов’язково довідатись у них про умови зберігання.
<P>Перша обробка — за тиждень-два до цвітіння, щоб запобігти першому зараженню і зберегти суцвіття.
<P>Друга обробка — через два-три тижні після цвітіння, по “гороху”, щоб запобігти наступній хвилі і дати ягодам налитися.
<P>Третя обробка — ще через два-три тижні, по ягодах, які майже набрали масу у ранніх сортів. Пізніші сорти можна обробити пізніше, керуватись на погоду.
<P>Четверта обробка — якщо починається мокрий серпень, ранні сорти — після збору ягід; більш пізні — за місяць до збору.
<P>Якщо особливо проявляється оїдіум чи антракноз, обов’язкова весняна обробка — по перших листках.
<P>У сухі прохолодні роки мільдью можна стримувати біологічними препаратами — ЕМ, Фітоспорін-М, обробляючи раз на два тижні. Або настій прілого сіна, злегка підлуженого попелом. Про хвороби винограду є достатньо інформації в усіх довідниках, зауважу тільки, що збудники мільдью (несправжня борошниста роса) зимують на ґрунті. Перші спори потрапляють на нижнє листя з краплями дощу чи поливу. Найбільше розвивається при чергуванні спеки і дощів.
<P>Із настанням теплої погоди доцільно обробляти протимільдьовими препарати ґрунт навкруги і під кущами.
<P>Оїдіум зимує в бруньках і вражає молоді пагони до цвітіння, з чого і починається ураження зав’язі. Пагони, листя, грона вкриваються білим “пушком”. Листя відмирає. Ягоди тріскаються, а з тріщин виглядає насіння. Любить спеку і вологе повітря, але дощу не терпить, бо він змиває спори. З появою перших листочків ретельно оглянути їх, і якщо є прикмети оїдіуму, обробити. Далі проводять дві обробки, які ми згадали раніше. Ефективні також обробки грон лужним розчином: 4 столові ложки кальцинованої соди + чайна ложка прального порошку на відро води. Строби, топаз, топсин, байлетон, фольпан та ін.
<P>Біль і сіра гниль — вражає ягоди в фазі їх достигання особливо в дощову сиру погоду. Зимує на опалому листі. Профілактика — сухість (мульчування плівкою), провітрювання, знищення осі гронової листокрутки.
<P>Антракноз — виноградна віспа — немає там, де проводиться профілактика мільдью та оїдіуму.
<P>Чорна плямистість — екскоріоз — хвороба підвищеної вологості. Вражає всі органи, у тому числі і ягоди. Грибок зимує в тканинах кори і деревини, і виходить при температурі +8°С при високій вологості.
<P>Юрій ЗАХ, с.Колоденка, Рівненський район.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса