Статті

Політична еліта засіла у підпіллі

<P>Після шумливої виборчої кампанії з роздаванням агітпродукції на вулицях і базарах, обклеюванням листівками дощок оголошень і поза ними, похатніми обходами агітаторів місцеве політичне життя раптом завмерло.
<P>Наш кореспондент з’ясовував партійну карту Березнівщини в начальника районного управління юстиції Віталія Ничипорука.
<P>
<BR>— З майже півтораста зареєстрованих в Україні політичних партій 62 мають свої структури в Березнівському районі. У зв’язку з виборами звернулись до районних організацій політпартій за уточненням юридичних адрес. Третина підтвердила своє місцеперебування, а решта й не обізвалась. Виявились життєздатними представництва тих політичних сил, які були зареєстровані як учасники виборів, а відповідно одержали заоховувальне фінансування.
<P>Серед активніших варто назвати добре структуровані і з масовим членством районні організації Української Народної партії, Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”, Народної Партії, Народного Союзу “Наша Україна”, КПУ, Партії регіонів. А ось із раніше активних учасників політичного життя — СДПУ(о), “Жінки за майбутнє” і деякі інші, очевидно, у зв’язку з невдачами на попередніх виборах, відійшли в тінь, хіба що нагадують про себе привітаннями до свят.
<P>Після реєстрації заглохла діяльність районних структур Партії реабілітації тяжкохворих України, Народного Руху за єдність, “Яблука”, “Солідарності”, КПРС, “Нової сили”, “Третьої сили”, “Зеленої планети”. Тим більше не чути тих, хто зробив прописку в селах, як-от районні осередки партій “Союз” у Городищі, “Відродження” в Малинську, “Народна влада” в Яблунному. А якщо врахувати, що реєстраційні свідоцтва таких утворень нерідко концентруються в руках столичних і обласних організаторів, то ні де-юре, ні де-факто про їхню діяльність не можна встановити.
<P>— І складно утворити та зареєструвати районний осередок партії?
<P>— Простіше простого. Завдяки нашим депутатам, які творили під себе партії як групи підтримки на виборах, а відповідно — формували відомі закони “Про об’єднання громадян” і “Про політичні партії в Україні”. Щоб створити і зареєструвати районну партійну організацію, представляють у районне управління юстиції бланк-заяву встановленої форми, часто вже з печаткою на порожній заготовці, протокол організаційних зборів, нерідко теж на шаблонній заготовці, і статут даної партії, з яким, як складається враження з хрусту не зачитаних сторінок, більше всього і не знайомились загітовані політичні бійці.
<P>До того ж, на відміну від громадських організацій, які при реєстрації сплачують збір 85 гривень, з політпартій така повинність знята. Мені за службовими обов’язками доводиться мати справу часто із кричущою безвідповідальністю у сфері партійної діяльності. Так, був випадок, коли одна березнівчанка, яка працює в Рівному, приїхала в район зареєструвати політосередок однієї партії за дорученням свого шефа по роботі. В іншому випадку політорганізатори використали прізвище і паспортні дані 15 наших заробітчан на буряках в Житомирській області на підтримку певної політичної сили. Люди фігурують в політиці, не відаючи про це. Нерідко керівник колективу під тиском вищестоящого керівника нав’язує партійність своїм підлеглим.
<P>— Якщо така спрощена форма реєстрації, то чому так само просто не звільнитись від формальних структур, яких і підпільними важко назвати?
<P>— На практиці ліквідувати партійний осередок складніше, ніж утворити. Для цього треба аби рішення прийняла вищестояща організація, через суд, якщо є підстави, або через саморозпуск. Жодна партія не зацікавлена у звуженні своєї політичної бази. Хоч, буває, самі місцеві керівники натворених структур просять забрати від них реєстраційні свідоцтва. Мабуть, соромно за бездіяльність. Доходить до смішного, коли в маленьких селах, наприклад, у Віллі, Сівках, де в основному проживають пенсіонери, числиться по 5–6 первинних парторганізацій, а на одній з березнівських вулиць мешканці представляють до 30 парторганізацій. А найбільше заполітизованими виявились Соснове, Бистричі, Друхів, Голубне, Кам’янка, Малинськ, в яких можна нарахувати 15–20 осередків. По півсела в політиці, а політроботи ніякої.
<P>— Може, громадські організації активніші за політпартії?
<P>— Картина приблизно така ж. Із 47 функціонуючих в районі громадських організацій активністю виділяються районні структури Товариства Червоного Хреста, “Просвіти”, Спілки автомобілістів, ТСОУ, Товариства мисливців і рибалок, а також місцеві організації — Спілка підприємців Березнівщини, спортивно-оздоровчий клуб імені Станіслава Коваля, “Інваспорт”. В той же час діяльності більшості їх ніхто не чує і не бачить. От, наприклад, розклеюють по стовпах листівки з компроматом на конкретних осіб від імені громадської організації “Антикримінальний вибір”. Запитуємо: а чому перед відповідними органами питання не ставите? Відхрещуються, що до подібних акцій не причетні. З благими намірами утворили місцеві фермери асоціацію виробників м’яса і молока, а діяльності ніякої. Тільки на час виборчої кампанії оживляються громадські молодіжні крила політпартій.
<P>— А які стосунки влади з місцевою політелітою?
<P>— Якраз дивно, що керівники сільських рад майже не знають, які політичні і громадські структури є на їхній території. І коли запитуємо, чому такий масивний актив не залучають до правової освіти, роз’яснювальної чи виховної роботи, голова чи секретар нерозуміюче розводять руками. Бо й активу, власне, нема, люди звикаються з обстановкою, що бездіяльність — це норма. І виною цьому невиправдана часом і життєвою доцільністю масивна система з карликових партій як плоду демократії. Але мало б бути більш досконале законодавство у відношенні до тих політичних утворень, яких саме життя відмело на обочину як недієздатних.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса