Статті

Сто чотири гектари займають в області сміттєзвалища

<P>Місцеві науковці розробили проект, який дасть змогу запобігти небезпечному впливу на довкілля речовин, що утворюються на існуючих сміттєзвалищах.
<P>Автори стверджують, що усе необхідне для його забезпечення, є у природі. Слід лише зацікавити представників влади у практичній реалізації винаходу.
<P>Створити природний замок, який би утримував токсичні фільтрати сміттєзвалищ, запропонували науковці Національного університету водного господарства та природокористування. Щоб “приборкати” випари смітників, достатньо до відходів додати туф (вулканічний продукт, який залягає під базальтовими породами, — авт.). Такого природного сорбенту на Рівненщині не бракує.
<P>— Сьогодні на Рівненщині під сміттєзвалищами знаходиться приблизно сто чотири гектари землі. На кожного мешканця області припадає по більше як чотири тонни відходів із цих смітників, — розповідає доктор технічних наук НУВГП Зіновій Маланчук. — Ці сміттєзвалища розташовані на полігонах і значна частина з них уже не діють. До речі, Рівненське сміттєзвалище вичерпає свої ресурси вже за три роки. У цивілізованих країнах, щоб розв’язати проблему сміття, будують сміттєпереробні заводи. Проте вони є енерго- та капіталовитратними. Уже підрахували, якщо купити переробне підприємство, яке встановити на Дубенщині, то для забезпечення його роботою потрібно сміття звозити з трьох областей.
<P>Зіновій Маланчук наголошує, що запропонований проект розроблений на перший етап: локалізацію та нейтралізацію сміттєзвалищ.
<P>— Ми пропонуємо консервувати всі види відходів, щоб вони не шкодили довкіллю та людині, — пояснює пан Зіновій. — З часом, із цих природних замків можна буде видобувати сміття для переробки.
<P>— У відходах є органічні речовини, які в результаті гниття спричиняють викид метану, а він є одним з основних чинників парникового ефекту. Крім цього у спеку сміттєзвалища часто загоряються від суміші метану та чадного газу, які є вибухонебезпечними, — долучається кандидат технічних наук НУВГП Руслан Жомирук. — Сміттєзвалища містять шкідливі токсичні речовини, які проникають до відкритих водойм та підземних вод, у ґрунти.
<P>Ще один із співавторів ідеї та проекту доктор технічних наук НУВГП Анатолій Рокочинський пояснює, що перешкодити потраплянню токсинів у довкілля можна, створивши екран з речовини, яка має абсорбуючі властивості, тобто цеоліт-смектитових туфів.
<P>— Маємо три види сміттєзвалищ: діючі, ті, які вже вичерпали свої можливості, та ті, які будуть створені. Відповідно і підходи до нейтралізації токсинів різні, — каже Анатолій Рокочинський. — Щоб запобігти розповсюдженню токсинів на діючих сміттєзвалищах, пропонуємо по периметру провести траншеї та засипати їх туфом. Крім цього пошарово трамбувати вивезені відходи та накривати шаром туфу. Недіючі сміттєзвалища також потребують створення навколо траншей, засипаних сорбентом. Крім цього їх треба накрити захисним екраном, а зверху засипати ґрунтом та засіяти травою. Цю ділянку можна використовувати як рекреаційну зону — вона цілком безпечна.
<P>Науковці пояснюють, що у природі існує більше 24 видів туфів, проте лише чотири з них мають абсорбуючі властивості. Залягає порода у Рівненському та Волинському регіонах. Поклади туфу прив’язані до покладів базальту. Є цілі тонни покладів сорбенту на Костопільщині, у Зарічненському районі.
<P>— У березні ми вже зверталися до міської влади щодо реалізації проекту, але нам, пояснили, що ми запізнилися — бюджет прийняли, — продовжує Анатолій Рокочинський. — Сподіваємося, що у бюджеті на 2008 рік врахують нашу пропозицію.
<P>У 24 гривні обійдеться вивезення тонни сміття
<P>— Це не комерційний проект, на ньому грошей ніхто не заробить. Проте дуже важливий, — наголошує доктор технічних наук НУВГП Анатолій Рокочинський. — Нині вивезення тонни сміття коштує приблизно чотири гривні. При застосуванні цієї технології на рівні експерименту вартість зросте до 24 гривень за тонну. У промислових масштабах вивезення тонни відходів обійдеться у 16 гривень. Цифри начебто великі, але якщо прирівняти до плати, яка встановлена, то вона збільшиться не набагато. Сьогодні вивезення сміття закладене у комунальні послуги. На одного мешканця вивіз відходів складає 50–70 копійок у місяць. Коли впровадити наш проект, то ціна збільшиться до гривні на людину.
<P>Рівненський туф зацікавив іноземців
<P>Автори проекту зауважують, що транспортувати туф на південь чи схід України — дорого. Проте заможні іноземці зацікавилися у покладах природного сорбенту.
<P>— З нами вже зв’язувалися із Норвегії й Швеції відносно даного методу, — зазначив доктор технічних наук НУВГП Зіновій Маланчук. — Зацікавилися нашим методом і на Дніпропетровщині.
<P>А комунальників ніхто не запросив
<P>Головний інженер КАТП 1728 Юрій Прокопчук зазначив, що новий метод знешкодження отруйних речовин на сміттєзвалищах цікавий, хоча й дізнався про нього з телевізійних новин та газет:
<P>— Чув про використання туфу на сміттєзвалищах. Читав про це у пресі, дивився у новинах. Проте комунальників, які безпосередньо працюють зі сміттям, не запросили на зустріч, не ознайомили з цим методом. Ніхто про нього не чув. Я сам зацікавився цією проблемою, але не можу сказати, як цей метод реально втілити. Тим паче, що резерви сміттєзвалища залежать від того, як складати сміття. Три роки для смітника — це як один день для людини.

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса