Статті

Цезій у мішку

<P>Рівняни могли зазнати опромінення щонайменше у сотню разів сильнішого від природного фону. Бо саме у нашому місті на декілька днів зупинився небезпечний вантаж ціною в півтора мільйона доларів.
<P>Радіаційна небезпека загрожувала ще місяць тому, проте відомо про неї стало лише зараз, коли виникла потреба заплатити за послуги фахівців Львівського державного спеціалізованого комбінату «Радон», які вивезли радіоактивну речовину з Рівного для утилізації.
<P>Ошелешені члени міськвиконкому у вівторок покірно виділили необхідні 6491 грн. 63 коп. і, не вірячи очам своїм, перечитували довідку начальника управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту та оперативного інформування населення Василя Росовського. У довідці повідомлялося, що контейнер БГІ-75 з цезієм-137 був виявлений 4 листопада в гаражі рівенського пенсіонера Леонтія Цибульського, що мешкає у будинку на вул. Золотіївській. Контейнер важив 85 кг і випромінював 1300-1500 мкр/год. Оперативно туди виїхали працівники управлінь СБУ і МНС, міліціонери і прокурори, лікарі із санстанції. Місце події перебувало під охороною до тих пір, поки, як вже згадувалося, контейнер не передали для утилізації львівським «радонівцям». У довідці також йдеться про те, що, згідно з державним класифікатором, ця подія підпадає під надзвичайну ситуацію і могла «призвести до негативних явищ життєзабезпечення населення міста».
<P>60-річного Леоніда Цибульського застати вдома не вдалося. Як стверджують мешканці Золотіїва, літній чоловік ще досі не оговтався від пережитого місяць тому. А було все приблизно так. Другого листопада колишній співробітник пана Леоніда під’їхав до його оселі й каже: «Проїжджав оце мимо і згадав, що в мене є електродвигун до циркулярки куму в село. Але відвезти зараз не випадає, возитися з ним — теж. То, може, нехай у тебе десь полежить день-два, а у вихідні я його заберу». І коли господар двору не заперечив, сам же і заніс мішок у гараж.
<P>— У четвер під вечір привіз той чоловік щось, сказав, що якийсь двигун, — підтверджує дружина господаря Надія Цибульська. — Мене на той час удома не було, але згодом заглянула у мішок — насправді якесь залізо. Хіба ж то я могла розібратися, що воно таке. А вже посеред ночі з п’ятниці на суботу тут таке закрутилося… Купа людей, в тому числі і міліція, й есбеушники, всі бігають, метушаться, оточили все довкола, ні пройти ні проїхати. Аж до суботнього вечора у нашому господарстві й навколо нього така колотнеча була, поки ту металеву «біду» не забрали. Я ж все хвилювалася, бо у тому гаражі у мене миски, каструлі, капуста, а тут кажуть: «Радіація!». Але коли запитала у тих, хто понаїхав, заспокоїли: «Нічого страшного у вас вже немає, ми забрали». Забрати то забрали, а скільки стиду ми перед людьми набралися.
<P>Тим часом, сусіди подружжя Цибульських розповідають, що досі не можуть оговтатися від пережитого страху.
<P>— Люди були шоковані, — згадує Олена Поліщук. — Вулиця оточена, міліція кругом, багато інших у форменому одязі, кілька десятків їх разом було. Метушаться всі, але ніхто нічого людям толком не пояснює, окрім: «Все під контролем, все навколо безпечно, ми вам даємо гарантію». А яка та гарантія, коли побачила, що ходять з військовими дозиметрами і в захисних фартухах? Так перелякалася, що страшно й згадати, у мене ж бо троє маленьких дітей. Тож про всяк випадок одразу вивела їх подалі від хати городами, бо через вулицю було не пройти, і відвезла до рідних в інший кінець Рівного… Згодом вже дехто з тих, хто стояв у оточенні, трохи розговорився. Сказали про контейнер з цезієм, що буцімто таких в Україні всього шість. Що два з них були у розшуку, а тепер ось, мовляв, один знайшли на нашій вулиці. А для чого було комусь той контейнер з радіацією красти?
<P>— Відомо для чого, — доповнив і водночас відповів інший золотіївець. — Подейкують, на чорному ринку за таку «штуковину» правлять півтора мільйона доларів.
<P>Як не дивно на перший погляд, але і таке припущення має підстави. Кілька років тому саме за півтора мільйона доларів хотіли продати аналогічний виявленому в Рівному контейнер троє підприємливих росіян. Їх тоді затримали під час продажу московські правоохоронці. Контейнер, в якому міститься 286 грамів цезію-137, завжди може розраховувати на щедрих покупців. Як і на довірливих рівнян, які нададуть свій гараж для його зберігання…
<P><STRONG>Коментарі </STRONG>
<P><STRONG>Юрій Шевчук, лікар-радіолог Державної санепідслужби Рівенської області:</STRONG>
<P><I> — Працівники управління СБУ підняли мене в ніч з третього на четверте листопада, залучили як експерта. На місці події був ще контейнер з радіоактивною речовиною, потім його забрали працівники спецкомбінату «Радон». Чи там був саме цезій — точно не знаю, але загалом можна сказати, що це було, так би мовити, стандартне радіоактивне джерело, яке використовується на окремих підприємствах як лічильники, рівноміри. Звідки ж взявся той контейнер, хто до того причетний — це запитання до силових структур. Тим часом, про те, що для рівнян існувала реальна небезпека — навряд чи можна говорити. Оскільки вже за півтора метра від контейнера радіаційний фон був нормальний, у межах природного фону.</I>
<P><STRONG>Микола Белеля, виконуючий обов’язки начальника управління СБУ в Рівенській області:</STRONG>
<P><I> — Вилучений контейнер з цезієм не був ввезений в Україну з-за кордону, а використовувався, найвірогідніше, для досліджень на шахтах у гірничій промисловості. Можливо, у Кривому Розі. Цією справою займалися не працівники нашого управління, а колеги із столиці, які й залучили нас до проведення операції. Матеріали розслідування вони вже передали в Генеральну прокуратуру. Рівнянин, в якого цезій був вилучений, до його викрадення не причетний.</I>
<P><STRONG>Володимир КРУШЕЛЬНИЦЬКИЙ, Жанна ПІНЧУК.</STRONG>

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса