Новини

У центрі Рівного було кладовище

<P>Нашуміле облаштування площі Короленка та реконструкція Будинку одягу викликають як чимало запитань, так і безліч скептичних зауважень. Проте, що б не говорили, справу вже почали: ділянку площею 400 квадратів біля храму та магазину кілька тижнів досліджують археологи.
<P>Хоча археологічні розкопки ще не закінчилися, але, як виявилося, проводять тут їх недарма. “ГАЗЕТІ” вдалося довідатися про їх попередні результати.
<P>— Кілька сторіч тому сучасний центр міста був окраїною поселення, — розповідає заступник начальника експедиції Василь Чекурков. — Поруч проходило русло річки. Професор Речков каже, що тут була брама. Чесно кажучи, ми не думали, що знайдемо на цій ділянці щось хоча б за XVIII століття. Проте зафіксували споруду, яка відноситься до XVII-XVIII століть, й підвальне приміщення будівлі. Поки що робити висновки рано, але ми думаємо, що це підошва пам’ятника Олександру III. Він спонсорував будівництво собору та приїздив на його відкриття.
<P>Крім цих об’єктів археологи зафіксували кладовище. Тут виявили поховання жінок із немовлятами та окремо поховання молодих жінок.
<P>— Судячи по зубах, похованим тут жінкам було 28–30 років, а немовлята — тільки народжені, — продовжує Василь Чекурков. — До якого періоду належать поховання, встановити важко, вони безінвентарні. Судячи по знахідках — це лише частина кладовища, деякі поховання дістали з-за меж досліджуваної ділянки.
<P>Пан Василь зауважує, що дитячі поховання розміщені у південній частині. А у північній, що ближче до дороги, дослідники знайшли поховання із супроводжуючим інвентарем: ніж, кресало та предмет, схожий на кинжал чи ручку від меча. Предмети вкриті корозією, тому говорити, до якого історичного періоду вони відносяться, дослідники поки що не поспішають.
<P>— Зараз ці предмети вимочуємо. Вони можуть вбути з XIII-XIV століття, а, можливо, й більш ранні. Коли зійде корозія, зможемо сказати точніше, якщо предмети не будуть надто пошкодженими, — зауважує археолог. — Цікаво, що більшість цих поховань проведені за християнським обрядом: складені руки, тіло орієнтоване на захід. Й до того ж, чоловіків та жінок ховали у різних частинах кладовища.
<P>За словами дослідника, це кладовище відноситься до середньовіччя. Жодних згадок про нього не збереглося.
<P>— Найстаріша карта Рівного, яка збереглася донині, — це друга половина XIX століття. На ній не вказано, що тут існувало кладовище, — підкреслює Василь Чекурков. — Найімовірніше, кладовище існувало, але пройшло 100–150 років і у XVIII-XIX століттях тут почали будувати. Є підстави так говорити, бо знаходимо пошкоджені скелети.
<P>Ще археологи виявити велику колекцію керамічного посуду: кухонний і столовий XVI-XVII століть та фрагменти ліпного посуду X століття.
<P>Зі слів Василя Чекуркова, на досліджуваній ділянці також зібрали колекцію зброї: кілька куль козацької доби, наконечники, стріли, пелюсткові й квадратні бронебійні. Їх датують XVI-XVII століттями. Цікаво, що ідентичні наконечники у 2003 році дослідники виявили на полі Берестецької битви.
<P>— Ще на ділянці знайшли мідні монети соліди другої половини XVII століття. Їх карбували за Яна Казимира. У народі ці монети називали боратанками, — каже археолог. — Також розкопали господарську яму зі скляними пляшками, аптечною тарою.
<P>Ці знахідки дослідники відносять до кінця XIX — початку XX століть. Їх готують до передачі у музей.
<P>Однією із найзагадковіших знахідок на цій ділянці виявилася свинцева двостороння печатка. Її знайшли нещодавно. Печатка досить гарно збереглася. На її сторонах розгледіли малюнки. З однієї сторони — це геральдичний щит та напис “RON”, з іншої — дві геральдичні лілії. Пан Василь зауважив, що такі печатки були поширені у середньовіччі, ними скріплювали грамоти або листи. Як вона потрапила у нашу місцевість — дослідники ще встановлюватимуть.
<P>Цікаво
<P>Нагадаємо, що навесні цю ділянку геофізичним методом досліджували фахівці ДЦ “Рівне-Суренж”. Тоді вони виявили фрагменти закам’янілих кісток початку нашої ери та залишки опор мосту та ймовірні залишки фундаменту в’їзних воріт середньовічного Рівного.
<P>Тетяна КОВАЛЬ

Безкоштовна пошта @Rivne.com.ua

Адреса: @rivne.com.ua 
Пароль:
  Забутий пароль |  Нова адреса